Itálie

Renesanční skvost

dub 03 2013

Katedrála Santa Maria del Fiore je jedna z nejkrásnějších katedrál na světě. Katedrála se může pochlubit především majestátní kupolí, která je největší na světě.

Dějiny katedrály

Florentská katedrála se začala stavět již od roku 1296. Celá stavba však trvala sto padesát let. Korunou celé budovy byla gigantická kopule, kterou nasadil chrámu geniální italský architekt Fillippo Brunelleschi. Kopule zdobí florentský chrám od roku 1436. Ani po roce 1436 se stavební vývoj katedrály nezastavil, nýbrž pokračoval dále. V 16. století bylo například strženo průčelí katedrály, které bylo v roce 1888 nahrazeno barevnou novogotickou fasádou, která je celá z mramoru. Novogotická fasáda má celkem tři druhy barev, jedná se o bílou, světle zelenou a růžovou. Bílý mramor pochází z Carrary, růžový z Maremma a zelený z Prata.

P1010011

Florentská katedrála je krásná ze všech stran autor snímku Černý tulipán

Interiér chrámu

Vnitřek chrámu působí docela prostě a střídmě. K cenným uměleckým kusům patří například obraz Domenica di Michelino, který byl namalován v roce 1465. Námět obrazu se jmenuje „Dante a jeho svět" a je nejznámějším zobrazením tohoto slavného básníka. Překrásné jsou rovněž vitráže, které jsou dílem předních florentských umělců.

Pravděpodobně nejzajímavější části katedrála je kupole, která je impozantní také zvenčí. Kopuli totiž zdobí překrásná freska od Vasariho a Zuccarovy, která se jmenuje Poslední soud.

Technické údaje

Florentská katedrála je velkolepá budova, která se nedá přehlédnout. Na délku totiž měří 153 metrů, na šířku pak 38 metrů, v příčné lodi 90 metrů. Na výšku měří tento architektonický florentský skvost 114,5 metrů. Katedrála pojme celkem 25 000 věřících. Florentský dóm je tak čtvrtým největším kostelem na světě.

P1010017

Kopule je hlavní skvost katedrály autor snímku Černý tulipán

Nenechte si ujít

Při prohlídce katedrály si nenechte ujít pomník anglického žoldnéře Johna Hawkwooda nebo meč Giovanniho de Medici, který najdete v kryptě kostela. Dále stojí za prohlídku Nová sakristie, která se nachází mezi levým křídlem příčné lodi a apsidou. Nezapomenutelný je rovněž pohled na mramorovou dlažbu při výstupu do kupole.

Praktické informace

Katedrála Santa Maria de Fiore se nachází na náměstí Piazza del Duomo. Vstup do katedrály je zcela zdarma, zpoplatněn je pouze vstup do kupole a do krypty. Vstupné do kopule stojí šest euro, do krypty pak tři eura. Vstup do kopule stojí určitě za to, neboť se dostanete až na střechu florentské katedrály, odkud je nádherný výhled na celou Florencii.