Itálie

Tivoli - kouzelné zahrady kousek od Říma

bře 31 2013

Kousek od Říma se nachází město jménem Tivoli. Nepatří mezi nejznámější turistické destinace na světě, najdete zde však unikátní zahrady a památky, které patří na seznam UNESCO.

Tivoli leží asi třicet kilometrů od Říma. Z hlavního města Itálie se sem lehce dostanete vlakem nebo autem. Počet obyvatel je 63 000. Tivoli má stejně jako Řím bohatou historie. Již v antice sloužilo jako sídlo mnoha bohatých Římanů. Na odpočinek sem jezdila řada papežů, kardinálů a příšlušníků římské aristokracie. Z Tivoli také pocházejí dva papeži.

Protože toto město leží na úpatí hor, můžete si užít krásných výhledů jak na skalnaté vrcholky, tak na údolí, kam se město svažuje. Tivoli je ale charakteristické svými zahradními komplexy. Něco takového nenajdete jinde na světě. Parky a zahrady, fontány, vodopády – to všechno zde můžete najít. Také zde narazíte na pozůstatky antických staveb.

Asi nejznámější je Villa d'Este nebo Hadriánova vila. Villa d'Este byla postavena v roce 1550. Původně patřila rodině d'Este, pak přešla do vlastnictví Habsburků. Po první světové válce se stal majetkem Itálie. V interiérech najdete překrásná díla manýristických malířů. Hlavní kouzlo vily však najdete venku. Před palácem se totiž nachází jeden z největších vodních zahrad v Evropě. Věřte, že byste zde mohli strávit klidně několik dní. Několik stovek vodotrysků, padesát fontán, dvacet teras a přes tři tisíce rostlin – to jsou impozantní čísla. Dojem z návštěvy je ovšem mnohem mohutnější.

Villa Deste park central 2011 13

Zahrada před vilou d'Este. Autor snímku Karelj - Wikimedia Commons.

Hadriánova vila je mnohem starší. Byla postavena na počátku druhého století. Celý komplex je spíše už ve stavu zbořeniny. Jeho velikost je však dech beroucí. Zahrnuje několik paláců, divadlo, domy pro hosty, hipodrom, stadión, tělocvičny, budovy stráže a mnohé další. Také zde najdete dochovanou dekoraci v podobě asi pět seti soch. Zpravidla se jedná o kopie nejznámějších italských a egyptských děl.

Tivoli je kouzelné místo, a pokud máte cestu do Říma, určitě se vyplatí udělat malou odbočku a zajet sem.