Itálie

Vesuv - jediná činná sopka v Evropě

bře 10 2013

Nad italským městem Neapol se jako časovaná bomba tyčí pozůstatek sopky Vesuv. Je nechvalně známý zejména svou erupcí v roce 79 našeho letopočtu, kdy žhavá láva smetla z povrchu zemského starobylé antické Pompeje a další dvě města jménem Herculaneum a Stabie. Jak Vesuv vypadá dnes?


Sopka je vysoká 1 279 metrů a v okolí Neapolského zálivu je velmi dobře viditelná. Dříve byl Vesuv mnohem vyšší, ale po zmíněné erupci, která doslova odstřelila vesuvský vrchol, zbyla jen část sopky a hluboký kráter k tomu. Kusy horniny létaly až 32 kilometrů do výšky. Dnes se můžete ke kráteru vydat, z poloviny ho obejít a zároveň si užít úžasný výhled na Neapol a Neapolský záliv, který byl jedním z nejvyhledávanějších míst pro evropské malíře.

Neapolský záliv

Pohled z Vesuvu na Neapolský záliv


K Vesuvu vede dlouhá úzká silnice, která se několik kilometrů klikatí v serpentinách. Zhruba jeden kilometr pod vrcholem Vesuvu se nachází parkoviště, od kterého už musíte jít pěšky. Zajímavostí je, že dříve nahoru vedla lanovka, tu však zničil výbuch sopky v roce 1944. Při výstupu vás naštěstí nečeká takové horko jako dole v ulicích Neapole, ale v případě nouze po cestě naleznete i stánek s občerstvením.

Po výstupu do strmého svahu vás čeká pohled do hlubokého kráteru, kdy máte jedinečnou příležitost si uvědomit, jak neuvěřitelně silný musel být výbuch, který vymrštil do vzduchu takovou masu horniny a zahubil desetitisíce lidských životů.

Výstup na Vesuv

Výstup na Vesuv

Říká se, že Vesuv prý soptí přibližně každých 30 let, k poslednímu výbuchu však došlo v roce 1944. Za posledních několik tisíc let došlo k celkem třiceti erupcím, z toho k osmi velkým. První z nich byla právě ta, která zničila Pompeje. V současnosti je sopečná aktivita Vesuvu bedlivě sledována, protože v okolí sopky se kromě velkoměsta Neapol s necelým milionem obyvatel nachází mnoho dalších měst a vesnic, které jsou v případě výbuchu ve vážném ohrožení. Podle vědců je téměř jisté, že k dalšímu výbuchu Vesuvu dojde, kdy je však otázka času.

Pokud tedy nemáte strach a toužíte spatřit, jak vypadá jediná činná sopka v Evropě, určitě neváhejte a vydejte se na Vesuv.