Itálie

Vydejte se prozkoumat tajemné pozůstatky Pompejí

bře 10 2013

V roce 79 našeho letopočtu soptila jediná činná sopka v Evropě poprvé. Nic netušící obyvatelé antického města Pompeje jen znepokojeně vzhlíželi k nedalekému vrcholu Vesuvu, ale pokračovali ve svých každodenních činnostech. Mnozí se domnívali, že jde o hněv bohů či přírodní úkaz, který za chvíli odezní. Jenže pak se setmělo a vypukla opravdová panika. Jak vypadají Pompeje dnes?

Zachovalé zbytky Pompejí jsou dnes hojně navštěvované turisty a nutno říct, že prohlídka starých antických domů a uliček za to rozhodně stojí. Připadáte si, jako byste se náhle přemístili v čase rovnou do antiky. Pískově zbarvené kamenné kvádry, z kterých je město vystavěno, působí neskutečně atmosféricky – zvláště když si uvědomíte, že chodíte po dlažbě, po které se před několika tisíci lety procházeli obyvatelé staré civilizace.

sportovní areál v Pompejích

Pompejský sportovní areál

Nejspíš vás překvapí, jak pokrokový byl život Pompejí. Najdete tu divadlo, lázně, domy měšťanů, sportovní areál, obchody i jakési předchůdce dnešních přechodů. Vše ve městě mělo svůj účel, vše fungovalo, jak má, až to člověka žijícího v moderní době zarazí. V Pompejích se vám tedy naskytne unikátní příležitost nahlédnout do života ve starověku.

Vesuv nad Pompejemi

Vesuv tyčící se nad Pompejemi

Dalším překvapivým faktem je, že Pompeje nenajdete hned pod Vesuvem, ale zhruba ve vzdálenosti 10 kilometrů. Výbuch byl opravdu ničivý, 25 tisíc obyvatel Pompejí však zahubil především horký popel, který někde dosahoval až do výšky 6 metrů. Následně se také okolní vzduch ohřál na teplotu větší než 200 °C, což nikdo nemohl přežít. Pompeje poté zůstaly pohřbeny pod vrstvou lávy a popela, po několik staletí zůstaly zapomenuté. Odhalit své tajemství měly až po určité době, kdy zde začal archeologický výzkum, jež odhalil, jak moc jsou Pompeje zachované vzhledem ke katastrofě, která je potkala. Jsou tu k vidění například sochy, vázy či nádobí, které vypadají jako naprosto netknuté.

východ z Pompejí

Pokud zavítáte do oblasti Neapolského zálivu, návštěvu Pompejí si rozhodně nenechejte ujít. V mnoha směrech vás toto starobylé město překvapí a obohatí.