Itálie

Vieste - malebné městečko na bílém útesu

bře 05 2013

V jižní Itálii naleznete spoustu krásných míst, která stojí za návštěvu, a městečko Vieste je rozhodně jedním z nich. Toto nepříliš známé letovisko, které dříve bývalo malou rybářskou vesničkou, se totiž pyšní nezapomenutelnou historickou atmosférou a krásnými bílými útesy omývanými tyrkysovým mořem.

Dnes je Vieste vyhledávaným letním letoviskem. Nachází se na pobřeží poloostrova Gargano, které představuje malý výběžek nad známým italským podpatkem. Toto malé městečko, které se nachází na nejvýchodnějším bodě poloostrova, má necelých 14 000 obyvatel a zajímavou historii, jež sahá až do starověku.

Vieste bylo postaveno na bílých útesech

Vieste bylo postaveno na bílých útesech


Vieste bylo osídleno již v 10. století před Kristem, a to Řeky, takže se poté stalo součástí římského impéria. Od 10. do 18. století bylo Vieste dokonce sídlem biskupa. V minulosti muselo město čelit mnoha útokům a nájezdům, z nichž nejničivější byl nájezd Turků v 16. století pod vedením Draguta Raise, který nechal popravit mnoho obyvatel a postaral se tak o jednu z nejsmutnějších kapitol historie města.

Vieste - pohled shora

Pohled na Vieste a Pizzomunno z městských hradeb


Díky své bohaté minulosti je Vieste úžasným místem k procházkám. Zejména historická část města se pyšní bludištěm starobylých uliček, z nichž na vás dýchne atmosféra mnoha věků. Najdete tu zachovalé středověké domy, malé kamenné kostelíky, typické úzké uličky, z nichž některé vás zavedou na staré hradby k hradu ze 13. století. Odtud je překrásný výhled na moře i na okolí města. Ve Vieste se také nachází románská katedrála Santa Maria Assunta, která byla postavena v 11. století. Narazit tu také můžete na muzeum mušlí, které vlastní pozoruhodnou sbírku z různých moří i oceánů z celého světa.

Bílé útesy u Vieste

V blízkosti Vieste se nachází mořské jeskyně a nádherné bílé útesy


Město je plné typických italských restaurací a pizzerií, barů i obchůdků. Není nic romantičtějšího, než posedět v restauraci na útesu a nechat se ovívat mořským vánkem. Navíc je z takových míst pěkný výhled na místní dominantu jménem Pizzomunno. Je to 25 metrů vysoký bílý vápencový monolit tvaru cukrové homole, k němuž se váže legenda o mladíkovi, kterého nechaly zkamenět žárlivé sirény.


Ačkoli Vieste patří k těm méně známým italským letoviskům, rozhodně umí okouzlit a má turistům co nabídnout.