Itálie

Údajně nejkrásnější fontána v Římě je fontána Di Trevi

úno 27 2013

Fontana di Trevi je bezesporu jednou z nejpěknějších fontán na území města Říma. Fontána je vysoká 25,9 metrů a široká 19,8 metrů, takže drží primát největší římské fontány. Fontana di Trevi je nejenom největší římskou fontánou, ale také nejznámější. Je to vpravdě nehynoucí symbol věčného města.

Kde Fontanu di Trevi v ulicích Říma najdete?

Fontana di Trevi leží na rušné křižovatce tří vodních cest, přesněji v místě, kde stál akvadukt, který v dávných dobách zásoboval vodou celý Řím. Fontana di Trevi však nebyla zdaleka první fontánou, která tady stála. Vůbec první fontánou zde byla fontána, kterou nechal postavit papež Mikuláš pátý v roce 1453. Nynější fontána je z 18. století a byla inspirována slavným Konstantinovým obloukem, který stál u Kolosea.

fontana di trevi vecer

Nasvícená fontána ve večerních hodinách je úchvatná podívaná

Historie fontány

Stavba fontány trvala celkem dlouhých 30 let. Stavělo se od roku 1732 až do roku 1762. Hlavním architektem fontány byl Nicola Salvio, který celou okouzlující stavbu navrhl pro tehdejšího papeže Klementa XII. Fontána byla pojmenována podle tří úzkých dlážděných ulic, které se k fontáně sbíhají. Tři ulice se v italštině řeknou „tre vie", proto tedy současný název Fontana di Trevi.

Popis fontány

Hlavním materiálem fontány je mramor. Sousoší fontány je tedy vytesáno z mramoru. Uprostřed fontány stojí na obrovské mušli bůh moře Neptun, který je tažen mořskými koňmi. Na koních pak pohodlně sedí dva tritoni, kteří symbolizují rozbouřené moře a klidné moře.

fontana trev 2i 450

Bájný Neptun v popředí fontány Di Trevi

Stojící sochy ve výklencích za Neptunem jsou sochy Hojnosti a Zdraví, čtyři sochy na štítu pak představují čtyři roční období a jejich plody. Fontáně vévodí vysoký oblouk, který se jmenuje "Království oceánů". Poslední rekonstrukce fontány proběhla v roce 1998, kdy byla do fontány nainstalována velká oběhová čerpadla.

Mýty a pověry

Téměř každá fontána na světě má svoje mýty a pověry, nejinak tomu je i u Fontany di Trevi. Je například dobrým zvykem, že turisté hází do fontány mince. Kdo jednu minci nebo dvě do fontány hodí, ten se ještě někdy do věčného města vrátí. Jiná pověra pro změnu říká, že když do fontány vhodíte jednu minci, najdete v ulicích Říma svou pravou lásku na celý život. Pokud vhodíte do fontány dvě mince, čeká vás v Římě velká a veselá svatba.

Mince z fontány je však zakázáno vyndávat a sbírat. Mince, které ve fontáně zůstanou, jsou využívány pro dobré a prospěšné věci, část peněz jde totiž na práci charitativní organizace Caritas, druhá část financí pak putuje do Úřadu pro ochranu římských památek. Podle některých údajů spadne do fontány každý den asi tři tisíce euro.