Irsko a Severní Irsko

Brú na Bóinne - svědek irské historie

lis 13 2013

Irsko je známé svou mýtickou historií a ještě dnes v této zelené zemi najdeme spoustu míst, která jsou toho důkazem. Tak třeba Brú na Bóinne, oblast se zvláštním názvem, rozhodně stojí za návštěvu. Zvláště pokud se zajímáte o dávné památky či máte rádi tajemnou mystickou atmosféru.

Brú na Bóinne se nachází v irském hrabství Meath asi osm kilometrů do města Drogheda. Také ji můžete najít pod názvem The Boyne Valley. Od roku 1993 je součástí spisu světového kulturního dědictví UNESCO, a to ne náhodou. Dosud jsou tu totiž zachovány velmi vzácné megalitické památky, které spadají až do doby čtyř tisíc let před naším letopočtem.

Newgrange

Newgrange - autor: Stanley Howe - commons.wikimedia.org

Mezi těmito nesmírně starými památkami vynikají zejména hrobky Newgrange, Knowth a Dowth. Jsou to hroby sahající až do prastarých dob, jsou dokonce starší než Stonehenge v Anglii či starověké egyptské pyramidy v Gíze. Newgrange byl postaven asi před pěti tisíci lety a je nejznámější irskou prehistorickou památkou, a to nejen díky svému neuvěřitelnému stáří, ale také díky důvtipu svých stavitelů. V den zimního slunovratu je hrobka ozářena slunečním paprskem, který sem proniká vrchním otvorem. Prý je to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Nikdo neví, proč byla hrobka postavená právě takto, dokonce se neví ani to, jak byly kameny na stavbu dopravený na místo. Možná právě proto jsou hrobky tak obdivované. Vždyť vznikly ještě v době, kdy ještě nebylo vynalezeno kolo. Přitom stačilo málo a tyto unikátní památky by zůstaly navždy skryté lidským očím. Byly totiž pohřbeny v zemi po více než čtyři tisíce let a znovu objeveny až v roce 1699 úplnou náhodou. Dnes si můžete Newgrange, Knowth a Dowth prohlédnout spolu s průvodcem.

Hrobky však nejsou tím jediným, co můžete na Brú na Bóinne spatřit. Tato oblast je vyhlášeným archeologickým nalezištěm. Vedle menhirů můžete navštívit i další velmi staré stavby a památky, například the Fort of the Kings (pevnost králů) nebo the Stone of the Destiny (kámen osudu) a další. Nedaleko se také nachází místo bitvy u Boyne, která je jednou z klíčových událostí v irské historii.