Irsko a Severní Irsko

Nejstarší palírna na světě

dub 19 2013

Nejstarší palírnu na světě najdete v malém městečku Bushmills. Toto malé městečko, které má pouze něco přes 1300 obyvatel, najdete v Severním Irsku asi 95 kilometrů od Belfastu. 

Dějiny nejstarší palírny

Palírna v Bushmills dostala destilační právo již v roce 1608. Alkohol se však zde pálil ještě mnohem dříve, nicméně i rok 1608 je zcela dostačující, aby palírna v Bushmills byla suverénně nejstarší palírnou na celém světě. 

Irská whiskey

Ve staré palírně Bushmills se samozřejmě pálí tradiční whiskey. Tento termín je odvozen o gaelského slovíčka uisce beatha, což by se dalo přeložit jako živá voda. Whiskey se tedy v Irsku píše s písmenem e, takže nezaměňovat se skotskou whisky, která se pro změnu píše bez písmenka e.

P3240010

Irská whiskey foto Černý tulipán

Pálení whiskey v Irsku má svou dlouhodobou tradici, nicméně začátek 17. století je pro distribuci irské whiskey určující, neboť v tomto století vzniká nejvíce palíren. V 19. století sice poptávka po irské whiskey klesla, ovšem 20. a 21. století je opět ve znamení vzrůstu prodeje irské whiskey, která je po celém světě velmi žádaná.

Prohlídka palírny v Bushmills

Pokud jste milovníci tohoto irského nápoje, neměli byste starou palírnu v Bushmills minout. Od roku 1974 se Bushmills stal součástí velké skupiny Irish Distillers Group, která má své hlavní sídlo v podniku Jameson v Midletonu. I když je Bushmills součástí velké skupiny, jeho výrobky si podržely velmi osobitý charakter. Whiskey v Bushmills totiž vzniká smícháním sladové whiskey a whiskey z jednoho druhu obilí. Tímto způsobem se odlišují od konkurence, neboť ostatní palírny misí do whiskey více druhů obilí.

P3240015

Irská whiskey foto Černý tulipán

V rámci prohlídky staré palírny uvidíte například miniaturní muzeum, kde se vystavují velmi stará destilační zařízení nebo různé plakáty s vyobrazením palírny Old Bushmills. Na konec prohlídky dostanete malou ochutnávku whiskey, která probíhá ve starém baru z roku 1608.

Praktické informace

Old Bushmills Distillery je otevřeno denně od 9.15 do 17 hodin, pokladna je však otevřena pouze do 16 hodiny. Vstupné není příliš drahé, dospělá vstupenka vás vyjde na sedm euro, snížené vstupné je pak šest euro. Děti do 17 let zaplatí 3,50 euro. Ve staré palírně je rovněž sympatický obchůdek, kde si můžete zakoupit různé zajímavé suvenýry a především originální irskou whiskey Bushmills.

Komentáře   

 
Denisa
+1 #1 Denisa 2018-01-04 18:51
Dobrý den. článek je pěkný,ale myslím že díky roku založení 1518 se na první místo řadí prostějovská palírna u zeleného stromu.
Citovat