Holandsko (Nizozemsko)

Všudypřítomné větrné mlýny

úno 25 2013

Nizozemsko je nejenom země krásných tulipánů a kvalitních sýrů, ale rovněž majestátných větrných mlýnů. Větrné mlýny patří neodmyslitelně ke koloritu této země, neboť v Nizozemí téměř každý den fouká svěží čerstvý vítr.

Neustálý boj proti vodě

Mnoho lidí si myslí, že holandské větrné mlýny slouží především k mletí obilí. To však není pravda, neboť většina zdejších mlýnů slouží k pohonu čerpadel, která neustále čerpají vodu z níže položených oblastí do kanálů a řek, které jsou výše položeny.

mlyny holandsko mala

Větrné mlýny jsou nejen důležité a funkční, ale hlavně krásné

Dějiny holandských větrných mlýnů

První větrné mlýny zde vznikly už ve 13. století. To však byly jen jednotlivé solitéry. Velký rozmach stavby větrných mlýnů však začal až v 16 a 17. století. V té době zaplavilo rovinatou krajinu Holandska tisíce mlýnů. Většina těchto mlýnů se stavěla na hrázích nebo městských hradbách. Na těchto dominantních místech bylo zajištěno nejlepší využití větrné energie.

Nejstarším typem větrného mlýna byl takzvaný Tjasker, což byla stavba bez budovy. Teprve mnohem později začala výstavba větrných mlýnů v dnešní podobě.

Využití větrných mlýnů

Využití větrných mlýnů bylo v Nizozemsku velmi pestré. Většina mlýnů samozřejmě přečerpávala vodu, ale mnohé mlýny například mlely suroviny pro výrobu barev nebo mlely kůru stromů pro koželužnictví. Velkou raritou je větrný mlýn, který mlel šňupavý tabák. Tento kuriózní mlýn najdete v Rotterdamu a jmenuje se De Ster.

mlyny holandsko 2 mala

Některé mlýny jsou přímo architektonické skvosty

Nejznámější větrné mlýny

Mezi nejznámější skanzeny větrných mlýnů patří v Nizozemsku Kinderdijk a Zaanse Schaans. Kinderdijk se nachází v provincii Jižní Holandsko a najdete tam devatenáct větrných mlýnů. Tento komplex nádherných větrných mlýnů je dokonce zapsán na Seznam kulturního a světového dědictví UNESCO. Do celého areálu je vstup zdarma, zpoplatněn je pouze vstup do vnitřku některých mlýnů.

Druhý skanzen najdete v provincii Severní Holandsko. Jedná se o malebný skanzen, který je umístěn u řeky Zaan. Zde jsou k vidění historické mlýny, obchůdky, sýrová farma, pekárna a malé muzeum dřeváků. U řeky Zaan je celkem osm větrných mlýnů, z toho tři jsou otevřené veřejnosti. Vstup do skanzenu je opět zdarma, platí se pouze za vstup do útrob mlýnu.

Další velká koncentrace větrných mlýnů je v oblasti Schermer, která se rovněž nachází na severu Nizozemska. V minulosti bylo v této oblasti celkem 52 mlýnů. Časy se však mění a nyní jich zde zůstává pouze sedm statečných. V jednom z nich však objevíte krásné a poučné muzeum.