Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea IV.

kvě 09 2013

Při dnešní pouti po amsterodamských muzeích se podíváme na jedno velmi zajímavé muzeum, které bylo v roce 1989 oceněno Muzejní cenou od Rady Evropy. Jedná se Židovské historické muzeum.


Vznik muzea
Židovské historické muzeum vzniklo v roce 1987. Skládá se celkem ze čtyř hornoněmeckých synagóg ze 17. a 18. století. Tyto čtyři hornoněmecké synagógy jsou od roku 1955 ve správě amsterodamské radnice, která se rozhodla všechny budovy opravit a zřídit zde interaktivní muzeum. Za vznikem muzea stál rovněž nápad, aby muzeum neustále připomínalo nizozemské společnosti, že během druhé světové války přišlo o život zhruba 80 000 amsterodamských Židů. Nápad amsterodamských radních se náramně povedl a v současné době se jedná o jedno z nejzajímavějších židovských muzeí na světě.

d 001

Židovské muzeum se nachází ve čtvrti Jodenbuurt foto Černý tulipán

Prohlídka muzea
Prohlídka muzea začíná v Nové synagóze, která byla vystavěna v polovině 18. století. Nový synagóga má nádhernou skleněnou kopuli, která je bohatě zdobena.
Z Nové synagógy pak projdete moderní spojovací chodbou do Velké synagógy, která byla postavena v roce 1670. Tahle synagóga se může pyšnit tím, že je nejstarší veřejnou synagógou v západní Evropě. Velká synagóga byla rovněž poničena, ale restaurátoři ji opravili do původní podoby. Hlavní atrakcí Velké synagógy je mramorová archa a mikva, která sloužila k rituálním účelům.
Komplex Židovského historického muzea ještě doplňuje Horní a Třetí synagóga. V Horní synagóze dneska najdete košér kavárnu a malé knihkupectví. Do kavárny i knihkupectví je možno zavítat i bez vstupenky. V Třetí synagóze je pro změnu velké dokumentační středisko, které vlastní přes pět tisíc knih a tisíce dalších dobových fotografií a diapozitivů.
V Židovském historickém muzeu ještě uvidíte stálou expozici, která se zabývá židovskou tórou a židovstvím v nizozemské kultuře. V rámci této stále výstavy je také zajímavá sbírka berlínské malířky Charlotte Salomonové, která přes Amsterodam utíkala před Němci. Nakonec i ona zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi.

Praktické informace
Židovské historické muzeum se nachází v židovské čtvrti Jodenbuurt, konkrétně na ulici Nieuwe Amstelstraat 1. Muzeum je otevřeno denně od 11 do 17 hodiny. Vstupné pro dospělého je 12 euro, dětské vstupné je pak 6 euro. Židovské historické muzeum rovněž pořádá celou řadu příležitostných výstav. Od 29 března do 1 září je například v tomto muzeu výstava s názvem „Zvířata v umění". Většina exponátů pochází od židovských umělců.

Třetí díl seriálu najdete zde

Pátý díl seriálu najdete zde