Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea II.

kvě 05 2013

V našem seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na Rijksmuseum, což je suverénně největší muzeum ve městě kanálů a grachtů.


Vznik muzea
Stavba budovy Rijksmusea vznikla v roce 1885. Autorem stavby byl architekt Petr Josef Hubert Cuypers, který v Amsterodamu postavil například velkou budovu Hlavního vlakového nádraží. Po několika letech provozu byly však prostory Rijksmusea malé, takže se muselo přistavovat. Architektonický styl budovy je historizující, takže se jedná o masivní novogotickou stavbu s prvky holandské renesance 16. století.

rijksmuseum 001

Budova Rijksmuzea foto Černý tulipán


Sbírky muzea
Rijksmuseum nebo-li Státní muzeum je doslova pokladnicí celého Nizozemska. Základ této sbírky tvoří velká sbírka krále Ludvíka Napoleona, který své exponáty začal vystavovat v Královském paláci na Damu. Sbírka se začala rozšiřovat, takže vznikla myšlenka postavit velkou budovu, kde by se všechny exponáty daly vystavovat. Tak byla postavena velká budova z červených cihel, která dostala název Státní muzeum.
V největších sálech muzea visí obrazy všech nejdůležitějších holandských mistrů. Postupně se tedy seznámíte s díly Rembrandta, Vermeera, Franse Halse, Jana Steena a Ruisdaela. Hlavním magnetem muzea je rozměrné plátno od Rembrandta, které se jmenuje Noční hlídka. Noční hlídka byla namalováno v roce 1642 a zobrazuje setninu kapitána Cocqa. Rozměry plátna jsou 363x437 centimetrů. Rembrandt je ve Státním muzeu zastoupen hned 22 plátny.
Kromě rozměrných pláten nizozemských mistrů můžete v rozsáhlém muzeu ještě vidět další velmi zajímavé sbírky a exponáty. V suterénu muzea jsou to například bohaté sbírky asijského umění nebo evropského porcelánu. V přízemí muzea je rozsáhlá expozice o dějinách Nizozemska. V této expozici uvidíte litografie, kresby a užité umění včetně amsterodamské školy. V prvním patře pro změnu uvidíte světoznámý delfský porcelán a keramiku.


Praktické informace
Rijksmuseum je otevřeno denně od 9 do 17 hodiny. Vstupenka pro dospělého stojí 15 euro, děti do 18 let mají vstup zdarma. U pokladny vám k lístku dají orientační plánek muzea, který je v několika světových jazycích. V prvním patře muzea je rovněž rozsáhlý obchod se suvenýry, kde je velký výběr odborných knih, plakátů, pohlednic a reprodukcí. Ve stejném patře je také filmový sál, kde jsou pořádány audiovizuální přednášky. V přízemí muzea je taktéž restaurace a kavárna.

První díl seriálu najdete zde

Třetí díl seriálu najdete zde