Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea I.

kvě 04 2013

Na e-průvodci jsme pro Vás připravili seriál o amsterodamských muzeích. Dneska si představíme Rembrandthuis, což je dům, kde bydlel slavný nizozemský malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn.


Sympatické muzeum
Rembrandthuis se nachází v židovské čtvrti, přesněji na ulici Jodenbreestraat 4-6. V tomto zámožném domě bydlel Rembrandt van Rijn v letech 1639 až 1658. V té době šla popularita Rembrandtových obrazů velmi strmě nahoru. Malíř však dlouhou dobu žil na vysoké noze, což se mu nakonec vymstilo, takže po uši zadlužený malíř musel tento okázalý dům prodat a odstěhovat se do mnohem skromnějšího sídla než byl dům na Jodenbreestraat. Jelikož byl celý Rembrandtův majetek vydražen v dražbě, není interiér Rembrandtova domu původní. Původní jsou však Rembrandtova díla, především jeho 250 grafických prací, které muzeum vystavuje. 250 grafických prací jsou pozoruhodným vhledem do Rembrandtovy tvorby. Jeho lepty zobrazují především žánrové obrázky chudiny 17. století. Rembrandt se totiž nebál malovat i ty nejchudší a nejubožejší lidi. Některé další lepty pak zobrazují biblické příběhy, krajinky, portréty a amsterodamská zákoutí.


rembrandt 001

V Rembrandthuis si můžete koupit zajímavé knihy foto Černý tulipán

Prohlídka Rembrandtova domu
Prohlídka Rembrandtova domu vám zabere zhruba jednu hodinu. Součástí Rembrandtova domu nejsou jenom Rembrandtova díla, ale i osobní předměty umělce. Zajímavou součásti muzea je informativní výstava o technikách leptu, v niž Rembrandt van Rijn mimořádně vynikl, která však zůstává ve stínu jeho mistrovské a geniální olejomalby. Muzeum také vlastní díla Rembrandtova učitele P.P. Lastmana a některé práce Rembrandtových žáků.
Rembrandtovo muzeum taktéž pořádá příležitostní výstavy. Od osmého června do šestého října se například v Rembrandtově domě pořádá výstava obrazů nizozemského malíře Petera Vose, který žil v letech 1935 až 2010.

Praktické informace
Rembrandtův dům se v podstatě nachází v centru Amsterodamu. Od hlavního vlakového nádraží sem dojdete za patnáct minut pěšky. Pokud budete chtít použít městskou hromadnou dopravu, jeďte tramvají číslo 9 nebo 14 a vystupte na zastávce Waterlooplein. Rembrandtův dům je otevřen denně, vždy od 10 do 18 hodiny. Vstupné pro dospělého činí 12,50 euro, děti od 6 do 17 let zaplatí 4 eura. Součástí muzea je rovněž malý obchůdek, kde si především můžete koupit reprodukce Rembrandtových děl nebo knížky o životě tohoto výjimečného nizozemského malíře.

Druhý díl seriálu najdete zde