Holandsko (Nizozemsko)

Krasavec z Leidenu

bře 15 2013

Historické mlýny jsou nedílnou součástí holandské krajiny. Jeden takový najdete v nizozemském městě Leiden a jmenuje se „De Valk". Leiden se nachází v provinci Jižní Holandsko a v současné době má přes 117 000 obyvatel.

Krásný „Sokol"

Nizozemské slovo De Valk se do češtiny přeloží jako Sokol. Původ jména však není znám. Tento ptačí název již měli dávní majitelé mlýnu. Tento štíhlý „Sokol" měl ještě v šedesátých letech minulého století svého majitele. V roce 1964 však starý majitel mlýnu zemřel a od roku 1966 patří městu Leiden. Leidenská radnice již od počátku věděla, kterak s krásným historickým mlýnem naložit, zřídila tam zajímavé muzeum, které je veřejnosti přístupné dodnes.

leiden

Mlýn De Valk je v nizozemském Leidenu

Dějiny mlýnu

Mlýn „De Valk" byl vybudován už v roce 1743. Mlýn byl vybudován na místě městského opevnění a v minulosti zde stávaly dva mlýny. Druhý mlýn se však nedochoval. Mlýn „De Valk" sloužil v minulosti na mletí zrna. Mlýn je sedm pater vysoký a najdete ho na ulici 2e Binnenvestgracht, což je od hlavního vlakového nádraží pět minut pěšky. Mlýn stojí v severní části města a již z dálky ho nelze přehlédnout, neboť majestátně trůni nad okolními stromy. Mlynáři ve svých mlýnech bydleli, takže v prvním i ve druhém patře byly zpravidla ložnice.

Praktické informace

Mlýn „De Valk" je veřejnosti otevřen od úterka od soboty od 10 do 17 hodiny. V neděli je pak přístupný od 13 do 17 hodiny. Vstupné do muzea stojí tři euro pro dospělého, dítě zaplatí 1,70 euro. Děti do pěti let mají vstup zdarma. V útrobách mlýnu je zajímavé muzeum, ve kterém například uvidíte stroje, které se zde v minulosti používaly. Během zajímavé prohlídky můžete nahlédnout do různých pater mlýna a dozvědět se, jak mlýn ve skutečnosti fungoval. V prvním patře je například audiovizuální program a výstava nářadí. V obývacím pokoji objektu jsou pro změnu četné černobílé obrázky mlýnu „De Valk" i rodinné portréty předchozích majitelů mlýnu. V kuchyni pak uvidíte staré knihy, které měl poslední majitel mlýnu Willem van Rhijn, který v roce 1964 zemřel ve věku 87 let. Ve třetím patře jsou k nahlédnutí zmenšené modely různých typů historických mlýnů, takže expozice může být zajímavá také pro děti.

holland

Holandské mlýny jsou vděčným motivem mnoha suvenýrů

Malý obchůdek

Součásti muzea je rovněž pěkný obchůdek, kde si můžete kupříkladu koupit umletou celozrnnou mouku. V obchůdku jsou k dispozici také i pohledy, plakáty, knížky a upomínkové předměty.