Holandsko (Nizozemsko)

Mumie v kostele

bře 06 2013

Pokud chcete na vlastní oči vidět neobvyklé mumie, udělejte si zajímavý výlet do malé vesničky Wiuwert, která se nachází na severu Nizozemska.

Neobvyklé mumie

Wiuwert je maličká vesnice, která má pouze 240 obyvatel. V této vesničce není nic pozoruhodné, kromě zvláštních mumií, které se nacházejí v místním evangelickém kostele. Kostel, který nese jméno Nicolaaskerk, má dlouhou historii, neboť jeho základy byly položeny už v roce 1200. Současná podoba kostela je však až z 19. století, některé části kostel jsou však mnohem starší.

Rakve s mumiemi najdete v kryptě kostela, která je situována pod oltářem chrámu. Vznik krypty se datuje na rok 1609. Někdy po roce 1609 byly do malé krypty uloženy ostatky jedenácti mrtvých lidí. Na kryptu se však časem zapomnělo, takže o nebožtících v kryptě se nevědělo. Krypta byla objevena až v roce 1765, když byl celý kostel opravován. Při stavebních pracích byly objeveny i ostatky jedenácti nebožtíků. Dřevěné rakve byly postaveny jedna na druhou. Když se rakve otevřely, zjistilo se, že obsahují mumifikované ostatky. Zvláštní na tom je, že v době, kdy byly mumifikované ostatky ukládány do rakví, nebyla přitom použita žádná mumifikační technika. Od 18. století uplynulo hodně vody, takže při četných průzkumech krypty došlo k poškození rakví i mumifikovaných ostatků. V současné době jsou zde umístěny pouze čtyři rakve s mumiemi v původním stavu.

Jak došlo k mumifikaci těl?

Nad touto záhadou přemýšleli již obyvatelé obce v roce 1930, kdy v kryptě kostela zavěsili dva mrtvé ptáky a jednoho kohouta. I tato mrtvá zvířecí těla uvidíte v kryptě viset dodnes a jsou rovněž zmumifikovaná. Záhada tedy trvá dále. Pokud chcete této záhadě přijít sami na kloub, můžete záhadné mumie ve Wiuwertu sami navštívit. Prohlídka vám zabere pouze několik minut, jedná se však o nevšední zážitek, neboť čtyři mumie jdou přes skleněný kryt rakve velmi dobře vidět.

Krypta evangelického kostela Nicolaaskerk je otevřena od pondělka do soboty. Od května do září jsou otevírací hodiny od 10 do 11,30 a od 13 do 16,30 hodin. V měsíci dubnu a říjnu je otevřeno pouze odpoledne od 13 do 16,30 hodin. Za vstup do krypty se platí tři eura, pakliže vás bude patnáct, zaplatíte 2,50 euro. Vstup zdarma mají pouze obyvatelé obce.

Kolem kostela je pak pěkný hřbitov. Za malou procházku rovněž stojí malá vesnice Wiuwert, kde se můžete pokochat pohledem na pěkné a úhledné holandské domy a domečky.