Francie

Zámky na Loiře XXI: Le Lude

led 16 2016

V tomto článku nás čeká již dvacátý první výlet po překrásných a honosných zámcích na řece Loiře. Dnes přišel na řadu Chateau du Lude, zámek, který se ze středověkých kobek přeměnil ve stavbu hodné italských mistrů, kterou jezdí mnozí turisté obdivovat.

Zámek Lude se nachází ve stejnojmeném městečku Le Lude, které leží kus cesty na jihozápad od Paříže či menší kus cesty na severozápad od Tours.

První zmínky o zámku Le Lude pochází z 10. století, kdy byla na břehu řeky Loiry v místě dnešního zámku postavena pevnost, která měla bránit království Anjou. Pevnost zde hrála díky své strategické poloze velice užitečnou roli, zvláště během středověku a Stoleté války. V roce 1457 získal pevnost do svého vlastnictví správce majetku krále Ludvíka XI Jehan de Daillon, který přizval mnohé italské mistry a umělce, aby pevnost přeměnili v pohodlné a elegantní sídlo ve stylu italské renesance. Během 18. století získal zámek Le Lude také mnohé originální prvky čínské architektury, protože její tehdejší majitel, člen Východoindické společnosti, měl čínskou manželku.

chateau du lude

Chateau du Lude - autor: Ivan Ogareff - commons.wikimedia.org

Interiéry zámku jsou dodnes vybavené původním elegantním nábytkem, který vás provede různými styly a slohy od renesance (zdejší knihovna je renesanční, například) po styl Rafaelovy školy a středověké umění.

Zdejší zámecké zahrady si také stojí za to projít. Získaly totiž prestižní označení Jardin Remarquable, které udílí francouzské ministerstvo kultury. Kromě renesanční terasovité zahrady, která v sobě kombinuje ty nejlepší prvky anglického či francouzského zahradnictví, tu narazíte také na překrásnou sbírku čínských růží a zahradu o rozloze 2 hektary, která slouží pro pěstování bylinek, květin, vzácné zeleniny a dalších pochoutek pro místní kuchyni.

Do zahrad se můžete podívat mezi 10 hodinou a 12:30 dopoledne a mezi 2 a 6 hodinou odpoledne. Prohlídka zámku je možná mezi 14:30 a 18 hodinou.

Pokud vás zajímají jen zahrady a prohlídka exteriéru zámku, pak vás vstupné vyjde na 5 euro pro dospělého a 2,50 euro pro dítě. Za vstupné do zahrady a za prohlídku zámku poté dospělý zaplatí 8,50 euro a dítě 4 eura.