Francie

Zámky na Loiře XX: Azay-le-Ferron

pro 26 2015

V tomto článku si představíme již dvacátý z francouzských elegánů na řece Loiře. Je jím sice menší zámek Azay-le-Ferron, o nic méně však elegantní, honosný a hodný francouzské šlechty. Pojďme si o něm říci více.

Azay-le-Ferron je původní hrad z 15. století, který byl později přestavěn na sídlo šlechty. Nachází se v departmentu Indre-et-Loire a v malé obci Azay-le-Ferron jihovýchodně od města Tours. V porovnání se známějšími zámky na Loiře je o něco menší, ale nechybí zde nic, co od výletu čekáte – krásný zámek obklopený parkem a zahradou ve francouzském stylu ze 17. století a bohatě zdobené interiéry. Zámek je v současnosti ve vlastnictví města Tours a je otevřený pro veřejnost.

azay-le-ferron

Azay-le-Ferron a park - autor: Manfred Heyre - commons.wikimedia.org

Původně byl Azay-le-Ferron hradem, který byl postaven na konci 15. století. Věž z tohoto období stále ještě stojí, byla včleněna do podoby zámku, do kterého byl hrad přestavěn v 17. století. Přibylo nové křídlo a honosný pavilon a pevnost se tak změnila v pohodlné sídlo pro šlechtu. Během staletí Azay-le-Ferron vystřídal mnoho majitelů, byli mezi nimi i výrobci zbraní pro Napoleonovu armádu. V dvacátém století, po smrti poslední majitelky, přešel zámek o vlastnictví města Tours.

Bohatě zdobené interiéry, které jsou stále ještě vybaveny původním nábytkem z 18. a 19. století, můžete obdivovat při jedné z prohlídek s průvodcem. Projdete se jídelním salonem, salonem s trofejemi z honů, knihovnou, galeriemi se sbírkami umění italské renesance, dalšími salony a obytnými prostory. Nenechte si však ujít také park, který je po francouzském způsobu pečlivě upravovaný a do detailu propracovaný.

Zámek Azay-le-Ferron má otevřeno od července do srpna každý den od 10 do 18 hodin. Mimo sezonu od 12. listopadu do 25. března má zavřeno, v ostatní měsíce otevírá v 10 hodin a zavírá v 17:30.

Máte-li zájem o prohlídku zámku s průvodcem, zaplatíte 8 euro za dospělého, 4,5 euro za děti od 6 do 18 let a studenti a ZTP zaplatí 6 euro. Vstup do zahrad a parku potom stojí 3,50 euro pro dospělé a 2 eura pro děti