Francie

Lyžování v Chamonix

pro 13 2015

Příznivci lyžování se určitě těší na zasněžené svahy a sníh třpytící se v ostrém horském slunci. Bohužel podmínky v České republice nejsou úplně ideální, a tak je skvělé porozhlédnout se jinde. Co třeba v proslulém lyžařském ráji ve francouzském Chamonix?

Chamonix je kouzelné horské městečko vměstnané v údolí, kterým protéká řeka Arva, a nad kterým se do majestátní výšky tyčí alpské čtyřtisícové vrcholy včetně Mont Blancu, nejvyšší hory Evropy. Když pomineme, že tohle městečko má neopakovatelnou a pohodovou atmosféru a nabízí vše, na co jen pomyslíte (útulné rodinné ubytování v penzionech, kavárničky s těmi nejlepšími francouzskými zákusky, restaurace, creperie, obchůdky a milé zdejší obyvatele), Chamonix je také rájem pro lyžaře a milovníky té pravé zimy.

chamonix

Pohled na zasněžené vrcholky hor v údolí Chamonix - foto: autorka článku

Chamonix má také dlouhou historii, a to nejen tu s počátky osídlení, ale je i kolébkou horolezectví a lyžařského sportu. Málokdo ví, že jako první používal lyže v chamonixském údolí lékař Michel Payot na konci devatenáctého století. Potřeboval se co nejrychleji dostat za svými pacienty a lyže mu to usnadňovaly. Později však začal lyžování šířit dál, i když zpočátku narazil na nesnáze, když zdejší obyvatelé vnímali lyžování jako zbytečnou kratochvíli a marnění času.

Sjezdovky a lyžařské areály jsou rozmístěné okolo Chamonix, takže je nutné využít skibusu a nechat se k vybranému místu dovézt. Kousek od Chamonix se nachází areály Brévent a Flégère, ze kterých je nádherný výhled na velikána Mont Blanc. Náročnější lyžaři ocení Les Grands Montets nad vesničkou Argentière, kde si můžete zalyžovat na ledovci pokrytém upravenými i neupravenými černými a červenými sjezdovkami. Pokud ale hledáte spíš poklidnější lyžování, pak se vám bude zamlouvat Le Tour a Valorcine, tato střediska už se však nachází téměř u švýcarských hranic.

A pro velké dobrodruhy je tu možnost sjet si slavné Vallée Blanche. Jedná se až o dvacetikilometrový volný sjezd neupraveným terénem, který začíná na Aiguille du Midi ve výšce 3 842 metrů nad mořem, vysokohorské vyhlídce s celým komplexem budov věnovaným historii horolezectví a s výhledem do údolí Chamonix a na Mont Blanc.