Francie

Zámky na Loiře IXX: Langeais

pro 05 2015

V našem rozsáhlém seriálu pokračujeme dalším článkem, ve kterém si představíme už devatenáctý z proslulých francouzských zámků na řece Loiře. Tentokrát bude řeč o menším, avšak neméně zajímavém a krásném zámku Langeais.

Château de Langeais, zámek Langeais najdete ve stejnojmenném městě, které leží na pravém břehu Loiry v departmentu Idnre-et-Loire. Zámek se nachází přímo ve středu města a je obklopený krásnou zámeckou zahradou ve francouzském stylu, která byla zrekonstruována podle plánů z 15. století.

Langeais

Pohled na Langeis z parku - autor: Claudev8 - commons.wikimedia.org

Langeais je středověká pevnost přestavěná na zámek, které nechybí hradní okrouhlé věže a padací most. Původní pevnost pochází z 10. století a nechal ji postavit hrabě z Anjou. Z této staré stavby toho moc nezbylo, pouze jeden z kamenných donjonů. Hrad totiž během stoleté války obsadili Angličané a v první čtvrtině 15. století byl téměř celý zničen.

V roce 1465 zde vznikl zámek, aby chránil královský majetek. Stavbou byl pověřen stavitel Jean Bourrou, který byl členem tajné rady krále Ludvíka XI. Langeais, ačkoli se jedná spíše o zámek menší velikosti, se stal také svědkem významných historických události. Patří mezi ně například svatba krále Karla VIII. a Anny z Bretaně v roce 1491, díky níž Francie získala Bretaň.

Zámek Langeais je dnes známý jako jeden z nejznámějších ukázek pozdně středověké architektury ve Francii. Mezi jeho zajímavosti patří monumentálně zdobené krby. V 19. století byl zámek restaurován a jeho správcem se stal francouzský stát. Dnes je Langeais veden jako monument historique, historická památka, a je přístupný veřejnosti.

Langeais je pro návštěvníky otevřený po celý rok s výjimkou některých svátečních dnů. V hlavní sezoně (červenec – srpen) ho můžete navštívit od 9 hodin do 17 hodin. V ostatních měsících se návštěvní hodina o chvíli zkracuje.

Zámek si můžete prohlédnout buďto bez průvodce s informačními kartami nebo s průvodcem (ale pozor, prohlídka je k dispozici pouze ve francouzštině). Nezapomeňte se projít po parku nebo využít letního večerního programu, prohlídky a zároveň „divadelního představení“, které vás provede životem Anny z Bretaně.

Vstupné stojí pro dospělého 9 euro, pro studenty ve věku 18 – 25 let 7,5 euro a pro děti od 10 do 17 let 5 euro. Mladší děti mají vstup zdarma. Večerní program poté stojí 11 euro a pro děti 6 euro. K dispozici jsou také zvýhodněné vstupenky na prohlídku a večerní program – stojí 17, 80 euro a 9,80 euro pro děti.