Francie

Kostel svatého Sulpicia v Paříži

lis 25 2015

Nejromantičtější z evropských metropolí, Paříž, je plná překrásných a starobylých kostelů a staveb, které sem turisté z celého světa jezdí obdivovat. Pojďme si blíže představ jeden z těchto skvostů – kostel svatého Sulpicia, druhý největší kostel v Paříži (po Notre-Dame).

Jedná se o katolických farní kostel, který se nachází na náměstí Place Saint-Sulpice v 6. pařížském obvodu jen kousek od Lucemburských zahrad, kam se případně můžete odebrat k zaslouženému odpočinku. Kostel je zasvěcený svatému Sulpiciovi Piovi, knězi, který žil na přelomu 6. a 7. století. Stavba započala v roce 1646, kdy se malá románská bazilika pomalu měnila v kostel, jak ho známe dnes. Stavělo se až do Francouzské revoluce.

kostel svatého sulpicia

Pohled na kostel sv. Sulpicia od kašny - autor: Elisa Rolle - commons.wikimedia.org

Během století toho kostel svatého Sulpicia zažil opravdu hodně. Během revoluce byl vyrabován, později zde byl sklad krmiva. Díky veřejným sbírkám byl pak v 18. století kostel opět navrácen do služby náboženství, byla postavena severní věž, ale ta jižní už nikdy nebyla dokončena. Od roku 1915 je kostel chráněn jako historická památka.

Kostel svatého Sulpicia stojí na prostorném náměstíčku, uprostřed kterého se můžete osvěžit vodou z kašny. Ta má znázorňovat lidské ctnosti jako moudrost, spravedlnost, sílu a mírnost.

Pokud budete mít pocit, že jste kostel svatého Sulpicia už někde viděli, pak to nejspíš bylo ve filmu Šifra mistra Leonarda. Americký spisovatel Dan Brown tento kostel značně proslavil právě tím, že do něj zasadil část děje své knihy. Gnómon si sem jezdí prohlédnout mnoho turistů – jedná se o starověké zařízení na měření času.

A na závěr si řekněme malou zajímavost: Do roku 1888 se zde nacházel nultý poledník. Nyní je však ve vlastnictví Anglie, protože Francouzi ve zmíněném roce podepsali s Angličany dohodu a Francouzi darovali nultý poledník do Greenwiche, kde je dodnes. I v současné době se o této události stále diskutuje, protože Anglie prý svou část dohody nesplnila.