Francie

Zámky na Loiře XVIII: Vincennes

lis 08 2015

V tomto článku si představíme už osmnáctý z překrásných a honosných zámků na řece Loiře. Vincennes se od ostatních trochu liší, protože se jedná spíše o masivní pevnost než luxusní zámek, i když nelze říct, že by to byla stavba zcela pragmatická. Právě naopak, i Vincennes pobralo spoustu krásy.

Vincennes je mohutná pevnost, která sloužila ve 14. a 17. století jako francouzská královská pevnost. Nachází se ve východní okrajové části Paříže, takže se sem můžete pohodlně dostat metrem (linkou číslo jedna) nebo i autobusem (jmenujme linky 46, 56, 112, 114, 115, 210 a další).

Jako mnoho jiných zámků vznikl Vincennes jako lovecké sídlo francouzského krále Ludvíka VII. okolo roku 1150. Tehdy v této oblasti byly hluboké lesy, dnes je toto místo již součástí pulzující Paříže. Během staletí se sídlo postupně proměňovalo v pevnost (ve 14. století byl postaven výrazný donjon, který můžete obdivovat i dnes) a zažilo mnoho významných historických událostí. Například se zde konalo hned několik svateb urozených Francouzů.

Vincennes

Pevnost Vincennes - autor: Edgar Jiménez - commons.wikimedia.org

V 18. století šlechta Vincennes opustila a pevnost sloužila mnohým účelům – nacházela se zde například výrobna porcelánu nebo také i státní vězení (kde pobýval například Markýz de Sade).

V 19. století byl u pevnosti Vincennes vytvořen park v anglickém stylu. Nyní je park veřejným pařížským parkem.

Ačkoli z původní pevnosti ze 14. století toho moc k vidění nezbývá, Vincennes určitě stojí za návštěvu. Můžete obdivovat šest věží, tři brány vysoké 13 metrů a 52 metrů vysoký mohutný donjon, který celé stavbě vévodí.

Vincennes má pro veřejnost otevřeno od 10 hodin dopoledne do 6 hodin večer (od 21. května do 22. září) či do 5 hodin večer (od 23. září do 20. května). 1. ledna, 1. května, 1. listopadu, 11. listopadu a 25. prosince má pevnost zavřeno.

Pokud máte zájem o prohlídku s průvodcem, plná cena lístku je 8,50 euro, snížená cena je 5,50 euro. Mladší 18-ti let mají vstupné zdarma.