Francie

Zámky na Loiře XVII: Loches

říj 25 2015

Pojďme pokračovat v našem již poměrně rozrostlém seriálu o francouzských zámcích na řece Loiře a řekněme si něco o další z těchto překrásných a historických staveb. Tentokrát zavítáme do středověkého městečka Loches k hradu stejného jména.

Hrad Loches se nachází v povodí řeky Loiry i řeky Indre (nad kterou se ční zhruba ve výšce 500 metrů) a je dominantou starobylého města Loches, které leží ve střední Francii jen kousek jihovýchodně od Tours.

Hrad Loches byl postaven v 9. století, jedná se spíše o velkou pevnost s výraznou 37-metrovou čtvercovou věží z 11. století, kterou ve městě nejde přehlédnout. Loches má za sebou zajímavou historii. Obýval ho například anglický král Jindřich II. a jeho syn Richard Lví Srdce, dokud ve 13. století opět nebyl dobyt Francouzi. Tehdy byl také přestavěn na opevněnou pevnost.

Loches hrad

Z hradu Loches je úžasný výhled do okolí - autor: Gilbert Bochenek - commons.wikimedia.org

Později sloužil také jako státní vězení, kde byli například za americké občanské války vězněni zajatí Angličané. Během Velké francouzské revoluce byl hrad Loches vážně poničen, a ačkoli v roce 1806 prošel rekonstrukcí, nyní už hrad nikdy neuvidíme ve své původní podobě. Z některých částí zůstaly jen ruiny. V roce 1861 se Loches stal historickým monumentem uznaným francouzským ministerstvem kultury a v roce 1985 zde vzniklo muzeum, které vystavuje na odiv jednu z nejbohatších sbírek středověkého brnění ve Francii.

Hrad Loches je otevřen veřejnosti a stojí za to ho navštívit, stejně jako samotné město, které skrývá mnoho zajímavých míst a zákoutí. Hrad můžete navštívit buďto sami nebo s anglicky či francouzsky hovořícím průvodcem. V ceně vstupenky je potom zahrnutá návštěva věže, hradu i typické středověké zahrady, ve které si naši předkové pěstovali bylinky. Celá prohlídka trvá přibližně dvě hodiny.

Za vstupenku zaplatí dospělý 8,50 euro. Snížené vstupné stojí 6,50 euro a platí pro studenty, děti od 7 do 18 let, důchodce a ZTP/P. Děti mladší než 7 let mají vstup zdarma.