Francie

Lucemburské zahrady v Paříži

zář 25 2015

Možná vás po všem tom poznávání krás francouzského města lásky, Paříže, přepadne únava a zatoužíte po nějakém klidném místu k odpočinku. Pokud ano, pak pro vás máme skvělý tip, kam se vydat a ještě u toho poznat další pařížské zákoutí, které stojí za návštěvu.

Lucemburské zahrady nebo také francouzsky Jardin de Luxembourg patří mezi nejoblíbenější parky v Paříži. Nachází se v Latinské čtvrti na levém břehu řeky Seiny v blízkosti univerzity Sorbonne, takže i v parku můžete nasát něco ze zdejší studentské atmosféry. Kromě k relaxaci lze park skvěle využít také k aktivnímu odpočinku v podobě sportu a různých aktivit, k pikniku či hrám. Park se rozkládá okolo Lucemburského paláce a má rozlohu 25 hektarů, takže si zde bez problémů najdete svůj klidný kout.

Lucemburský park

Momentka z Lucemburských zahrad - autor: Traktorminze - commons.wikimedia.org

Najdete tu židličky k sezení, které si můžete přemístit kamkoli chcete, i různé restaurace a stánky s občerstvením. Stejně tak zde můžete narazit i na nějaké kulturní vyžití v podobě koncertu či loutkového představení.

Oblibu v parku našli i slavné osobnosti uměleckých kruhů Paříže, jako byli například spisovatelé Ernest Hemingway, Jean Paul Sartre, Paul Verlaine, Victor Hugo, Honoré de Balzac nebo Charles Baudelaire.

Park vznikl v roce 1612 pro soukromé účely, v 19. století byl však zpřístupněn veřejnosti a to platí dodnes. Můžete v něm obdivovat více než sto soch a fontán, z nichž nejznámější je barokní fontána Fontaine de Medicis z roku 1624 nebo bronzová kašna Fontaine des Quatre Parties du Monde zdobená bohatou symbolikou.

Nezapomeňte se také zastavit u Lucemburského paláce, kde sídlí senát a druhá komora parlamentu. Palác byl postaven v roce 1611 jako sídlo pro Marii Medicejskou, vdovu po králi Jindřichu IV. Za francouzské revoluce sloužil jako vězení a za napoleonských válek ho Napoleon určil jako sídlo senátu, kterým je dodnes.

Lucemburské zahrady mají pro návštěvníky otevřeno během léta od čtvrt na osm do půl desáté večer, během dalších ročních období se otevírací doba zkracuje.