Francie

Zámky na Loiře XV: Plessis-Bourré

zář 12 2015

V našem seriálu o zámcích na řece Loiře pokračujeme už patnáctým článkem. Představíme si v něm další překrásný zámek, který se nachází v povodí francouzské řeky Loiry, a řekneme si, proč stojí zajet na návštěvu právě k Plessis-Bourré.

Zámek Plessis-Bourré se nachází v obci Écuillé v departmentu Maine-et-Loire asi 15 kilometrů od města Angers, kde najdete další ze zámků na Loiře (psali jsme o něm v tomhle článku). Tato překrásná stavba je obklopená vodními příkopy a vypadá tak trochu jako z pohádky. Pochází z 15. století, kdy zdejší pozemky odkoupil Jean Bourré, ministr financí francouzského krále Ludvíka XI. a mimo jiné i králův důvěrník a věrný sloužící. Právě on zde postavil zámek. Stavba trvala od roku 1468 do 1473, tedy celých pět let, a od té doby neprošel Plessis-Bourré téměř žádnými změnami.

Plessis-Bourré

Plessis-Bourré je obklopený vodou - autor: NonNobis - commons.wikimedia.org

Zámek se může pochlubit působivými obrannými prvky, jako jsou padací mosty, vodní příkopy, hradby a podzemní žaláře. To vše z Plessis-Bourré dělá kromě zámku také středověkou pevnost.

Jean Bourré se velice zajímal o alchymii, což se také odrazilo i v dekoracích interiéru zámku. V galeriích, na nádvoří i v prostorných honosných pokojích si můžete všimnout ezoterické symboliky i pohodlného společenského života. Luxus a pohodlí interiérů prý ocenilo hned několik francouzských králů.

Během staletí byl zámek několikrát v ohrožení, naštěstí ale nikdy nedošlo k jeho zničení a od roku 1955 je otevřený veřejnosti. V současnosti je v soukromém vlastnictví a filmaři ho často využívají jako lokaci do svých snímků.

Pokud navštívíte Plessis-Bourré, můžete zavítat do zdejšího parku či do alchymické laboratoře (vstupné stojí 5 euro) nebo se rozhodnout pro prohlídku s průvodcem. Za tu zaplatí dospělí 10 euro, studenti 8 euro, děti a ZTP 6 euro. Za rodinnou vstupenku zaplatíte 35 euro. V hlavní sezoně má zámek pro veřejnost otevřeno od 10 hodin do 6 hodin večer, v ostatních měsících je otevírací doba kratší.