Francie

Zámky na Loiře XIV: Brissac

srp 15 2015

Při představování zámků na Loiře nesmíme opomenout ani Brissac, takzvaného „Obra na Loiře“, jak se mu často přezdívá. Proč si vysloužil tuhle přezdívku a proč je to ideální místo, kam se podívat?

Brissac připomíná pohádkový zámek jako od Disneyho. Najdete ho ve francouzském městě Brissac-Quincé, které leží v povodí řeky Loiry. Nachází se v departmentu Maine-et-Loire jen kousek (asi 15 kilometrů) od města Angers, kde také najdete známý zámek na Loiře. Můžete si tak prohlédnout obě překrásné stavby, aniž by vás čekala dlouhá cesta.

Stačí na Château de Brissac jen pohlédnout, a ihned je vám jasné, proč se mu říká „Obr na Loiře“. Tento zámek má totiž sedm podlaží s celkem 204 místnostmi uvnitř a s přehledem se tak stal nejvyšším zámkem ve Francii.  

brissac zámek

Brissac, Obr na Loiře - autor: Manfred Heyde - commons.wikimedia.org

  1. roce 1502 přešel zámek do vlastnictví první lorda z Brissac, Reného de Cossé. V současnosti zde sídlí již třináctý vévoda z Brissac. Zámek tomu také odpovídá svou honosností, kterou si mimo jiné můžete užít při prohlídce nebo při procházce po nádherném francouzském parku obklopujícím zámek. Místnosti jsou vybavené luxusním nábytkem z období Belle Époque, gobelíny a uměním, které linie vévodů s láskou schraňovala. Najdete tu také soukromé divadlo z 19. století, kam se může posadit až 200 diváků, a kde si vévodové se svými rodinami vychutnávali operu.

Zámek Brissac má i vinné sklepy, ve kterých můžete ochutnat zdejší výborné víno „Rosé d’Anjou“. Nechybí ani obchůdek se suvenýry, kde je možné zakoupit knihy, místní produkty, hračky a další výrobky na památku. A pokud byste se rádi osvěžili, v zámku najdete i čajovnu a kavárnu Le Pavillon des Cèdres, kde také vaří výborné jídlo.

Zámek má pro návštěvníky otevřeno celý rok. V hlavní sezóně (od července do srpna) sem můžete zavítat každý den od 10 do 18 hodin. V ostatní měsíce počítejte s přestávkou na oběd mezi 12 a 14 hodinou a s tím, že v úterý je zámek zavřený.

Vstupné zahrnuje návštěvu zámku a divadla, ochutnávku vína a vstup do parku a zahrad. Pro dospělého stojí 10 euro, studenti a ZTP zaplatí 8,50 euro a děti od 8 do 16 let 4,50 euro. Děti mladší než 8 let mají vstupné zdarma.