Francie

Zámky na Loiře XIV: Azay-le-Rideau

čen 20 2015

V naší sérii článků o zámcích na řece Loiře nás čeká již čtrnáctý přírůstek. Tentokrát navštívíme další francouzskou perlu, nevelký zámek Azay-le-Rideau, který je obdivovanou renesanční památkou. Zámek je po právu také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Azay-le-Rideau je jedním z prvních renesančních zámků ve Francii. Stojí na menším ostrůvku na řece Indre, která nedaleko ústí do řeky Loiry. Najdete ho ve městě Azay-le-Rideau v departmentu Indre-et-Loire, tedy v povodí řek Loire a Indre. Zámek si vysloužil mezi ostatními zámky na Loiře velkou oblibu nejen díky své malebnosti, ale také díky svému zasazení uprostřed řeky a překrásnému okolí. Francouzský spisovatel Honoré de Balzac prý Azay-le-Rideau nazval „nejrozkošnějším a nejženštějším“ ze zámků na Loiře.

Azay-le-Rideau

Pohled na nádvoří zámku - autor: Jean-Christophe Benoist - commons.wikimedia.org

Zámek byl postaven na místě, kde stávala pevnost z 12. století založená rytířem Ridelem d’Azayem. Pevnost byla posléze během Stoleté války zničena a na stejném místě vznikl v 16. století Azay-le-Rideau, jak ho známe dnes. Jeho stavba probíhala v letech 1518 až 1527. V 17. století na zámku dokonce nocoval francouzský král Ludvík XIII. Od počátku 20. století je zámek ve vlastnictví státu a byl označen jako Monument historique, což dokazuje jeho historickou hodnotu.

Pokud se rozhodnete k prohlídce interiérů, můžete obdivovat bohaté sbírky původního renesančního nábytku, výzdoby a výtvarného umění. Jestliže si prohlídku necháte ujít, pak určitě nevynechejte procházku po rozsáhlém zeleném anglickém parku z 19. století, který zámek obklopuje.

Zámek Azay-le-Rideau má kromě 1. ledna a 25. prosince otevřeno denně nejdříve od půl desáté a nejpozději do sedmi hodin večer (od července do srpna). Dospělý za vstupné zaplatí 6,5 euro, zlevněné vstupné stojí 5,5 euro. Děti do 18 let, studenti do 25 let a ZTP mají vstup zdarma. Pokud si chcete zakoupit audio průvodce, můžete tak učinit za příplatek 4,5 euro (pro jednoho), 3 euro (pro ZTP) nebo 6 euro (pro dva dospělé).