Francie

Zámky na Loiře XIII: Gizeux

kvě 17 2015

V třináctém článku z této série se nám představí další ze zástupců zámků na Loiře - zámek Gizeux. Tato překrásná stavba je ale přece jen něčím výjimečná. Je totiž také hotelem, a tak si i vy můžete užít atmosféru a luxus zámku opravdu dosyta.

Zámek Gizeux se nachází ve francouzské obci se stejným názvem v departmentu Indre-et-Loire čili v oblasti, která dříve bývala provincií Anjou. Stojí asi 15 kilometrů od města Bourgueil. Samozřejmě ho najdete v povodí řeky Loiry, tolik proslulé mnohými dechberoucími hrady a zámky nacházejícími se v její blízkosti.

Zámek Gizeux stojí v srdci přírodního parku Loire-Anjou-Touraine, a tak kromě krásy samotné stavby můžete ještě obdivovat pohodový zelený park a okolní přírodu. Na délku měří zámek 250 metrů, což z něj dělá jeden z nejdelších zámků na Loiře.

Gizeux

Zámek Gizeux - autor: Unozoe - commons.wikimedia.org

Gizeux byl postaven ve 14. století v místě, kde předtím stával středověký hrad. Od 14. do 17. století byl zámek ve vlastnictví rodiny básníka Joachima du Bellaye, poté patřil několika markýzům z Gizeux a vystřídal i další majitele. V průběhu staletí se k zámku postupně přistavovaly další části, a tak dodnes nese Gizeux znaky středověkého stavebnictví, které se mísí s renesančním.

zámku si můžete prohlédnout dvě velké galerie s obrazy italských mistrů ze 17. století. Samozřejmě si můžete užít také procházku parkem, který zde vznikl až v roce 1829. Nedaleko také narazíte na nádherně zdobené hrobky s oranty z bílého mramoru

V Gizeux také můžete pobýt jako hosté, protože zámek nabízí několik pokojů vybavených historickým nábytkem k ubytování. Pokud ale nemáte tolik času, a přesto si chcete zámek Gizeux a jeho atmosféru vychutnat, máte možnost zde poobědvat.

Zámek Gizeux má pro veřejnost otevřeno každý den od 9:30 do 19 hodin v hlavní sezóně (červenec až srpen) a od 10:30 do 18 hodin mimo sezónu (duben až červen, září až listopad).

Za prohlídku zámku s průvodcem zaplatí dospělý 9 euro, studenti 7 euro, děti od 4 do 18 let 4,50 euro a děti mladší mají vstup zadarmo. Audioprůvodce stojí 2 eura. V ceně vstupenky máte také tematický zábavný program a vstup do stájí, oranžerie a na výstavu.