Francie

Zámky na Loiře XII: Rivau

dub 25 2015

Série článků o zámcích na Loiře pokračuje už dvanáctým dílem. Tentokrát zavítáme do zámku Rivau, který vás na první pohled uchvátí svou atmosférou jako z pohádek. 

Zámek Rivau (ve francouzštině Château du Rivau) najdete nedaleko města Chinon (v něm se mimochodem také nachází další ze zámků na Loiře, o kterém jsme už psali) v povodí řeky Loiry. V regionu Touraine patří mezi často navštěvované památky. Možná proto, že si Rivau vysloužil pověst pohádkového zámku.

Připomíná spíše hrad, protože v minulosti sloužil také jako opevněná pevnost. Nechybí ani padací most či nápaditá struktura stavby se všemi komíny, věžičkami a širokými okny.

Rivau

pohádkový zámek Rivau - autor: Carolai - commons.wikimedia.org

Historie zámku Rivau se pojí s bohatou šlechtickou rodinou Beauvauových, která ve 13. století sloužila francouzským králům. Téměř 250 let byl zámek v jejich vlastnictví. V 15. století byl Rivau opevněn a sloužil jako pevnost. V roce 1429 se tu dokonce zastavila Johanka z Arku se svou družinou ještě před tažením do Orléansu, aby doplnili síly. Na počátku 16. století byly přistavěny věhlasné královské stáje, které zásobovaly královskou jízdu. V druhé polovině 18. století připadl zámek do vlastnictví lorda z Villandry.

Zámek Rivau je také spojován s dílem slavného francouzského spisovatele Rabelaise, který stavbu zmiňuje ve svém nejznámějším díle Gargantua a Pantagruel.

Na konci 20. století prošel Rivau i s pozemky rekonstrukcí a byl vyhlášenou významnou historickou památkou.

Pokud se někdy zajedete na zámek Rivau podívat, nevynechejte ani 12 zahrad, které ctí zahradnické umění ve středověku a vypadají jako z pohádky. Často jsou zahrady také zároveň výstavou moderního umění jako třeba sochařství. Své sochy zde vystavují umělci jako Philippe Ramette nebo Fabien Verschaere.

Rivau je pro veřejnost otevřený od 1. dubna do 2. listopadu, a to denně od 10 hodin do 18 hodin (od května do října do 19 hodin). Vstupenka, se kterou můžete na prohlídku do zámku, do zahrad i do stájí, stojí pro dospělého 10,5 euro, pro děti od 5 do 18 let 7 euro, pro studenty do 25 let 8,5 euro a děti do 5 let mají vstup zdarma. Rodiny s dětmi či ZTP mají zvýhodněné vstupné. Je také možné zakoupit prohlídku s průvodcem (připlatíte si 2 eura), kostýmy pro děti nebo audioprůvodce.