Francie

Zámky na Loiře XI: Candé

bře 14 2015

V naší sérii článků o překrásných zámcích v povodí řeky Loiry se vypravíme za dalším z nich. Naše jedenáctá zastávka nás zavede jen pár minut jízdy na jih od historického města Tours k zámku nazvaném Candé.

Château de Candé se nachází asi 10 kilometrů od Tours na břehu řeky Indry, která je přítokem Loiry. Leží v areálu o rozloze 250 hektarů, která dříve bývala venkovskou usedlostí, postupně se však přesouvala z rukou jednoho bohatého majitele do jiného vlastnictví, přestavovala se a rozrůstala. Dnes zde stojí Candé, úchvatná stavba, která patří mezi zámky na Loiře, ale je ve skutečnosti spíše hradem.

Candé

Hrad Candé - autor: Manfred Heyde - commons.wikimedia.org

Na konci 15. století zde starosta Tours nechal postavit sídlo v renesančním stylu, a to v místech, kde dříve stávala stará pevnost. Další velkou změnou Candé prošlo na počátku 18. století, kdy jej majitelé nechali opevnit, přistavěli příkopy, padací most a nakonec i zahrady, sady, vinice a část pozemku zalesnili. V polovině 19. století nechal bohatý majitel plantáží Santiago Drake del Castillo rozšířit obytné prostory a přidal prvky neogotického slohu.

Na počátku 20. století začíná moderní historie hradu Candé, když ho zakoupil francouzsko-americký milionářský pár a stavbu zmodernizoval. Bylo instalováno potrubí, elektřina, topení a ložnice si pár vybavil v honosném stylu art-deco. Pár si zde zařídil i telefon, což bylo v té době na francouzských sídlech neobvyklé, a dokonce i golfové hřiště, tenisové kurty a solárium.

Od roku 1972 přešel hrad Candé do vlastnictví státu a nyní je oblíbeným cílem turistů.

Kdy můžete Candé navštívit? Od 1. ledna do 10. března je hrad i přilehlý park uzavřen a pro veřejnost otevírá až od 11. března. V hlavní turistické sezóně, od července do srpna, má otevřeno od 10:30 do 19 hodin a park až do 21 hodin. V ostatních měsících jsou otevírací hodiny hradu více omezené.

Do parku se můžete podívat zdarma. Za návštěvu hradu zaplatí dospělý 6,5 euro, děti od 7 do 18 let, studenti, ZTP a ZTP/P zaplatí 5,5 eura a děti do 7 let mají vstupné zdarma.