Francie

Zámky na Loiře X.: Ussé

úno 10 2015

V tomto článku si představíme již desátý z překrásných a honosných zámků, které leží v povodí francouzské řeky Loiry. Je jím zámek Ussé neboli Château d'Ussé.

Zámek Ussé se nachází ve francouzském departmentu Indre a Loire (oba názvy také označují řeky, které touto oblastí protékají) jen několik kilometrů od městečka Chinon, ve kterém narazíte na další zámek nebo spíše pevnost. Máte tedy ideální příležitost udělat si příjemný výlet.

Zamek Usse

Zámek Ussé z boční strany - autor: Manfred Heyde - commons.wikimedia. org

Ussé patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zámky na Loiře, protože vypadá, jako by vypadl z pohádky. Na oficiálních stránkách je zámek Ussé označen jako zámek Šípkové Růženky, protože prý inspiroval Charlese Perraulta k napsání tohoto příběhu. Navíc byl také jedním ze zámků, které inspirovaly Walta Disneyho k vytvoření jeho pohádkových staveb. Má modrou střechu plnou věžiček a věží, je obklopený nádhernými zahradami ve francouzském stylu a snadno vás přenese na výlet do dob minulých či do říše pohádek. Nabízí totiž také prohlídku žalářů, panských stájí, oranžérii a výstavu s tématikou Šípkové Růženky.

Zámek Ussé je v majetku rodiny Blois. V 15. století na jeho místě stály ruiny hradu, které odkoupil Karel VII. Francouzský a začal zde budovat zámek, jak ho můžeme spatřit dnes. Postupně byla přistavěna také kaple v gotickém stylu, kterou si také můžete prohléndout. Zámek v sobě kombinuje prvky gotického slohu s převládajícím romantickým slohem.

Určitě si nenechte kromě prohlídky zámky ujít také zahrady, které vznikly v 17. století. Tato oranžerie je plná růži, citrusovníků a dalších květin, keřů a stromů. Můžete si zde odpočinout a obdivovat francouzský cit pro preciznost a krásu.

Ussé je otevřený veřejnosti od poloviny února do poloviny listopadu každý den od deseti hodin do šesti hodin večer (od dubna do září zámek zavírá o hodinu později). Za vstupné zaplatí dospělý od 16 let 14 euro, děti od 8 do 16 let 4 eura a děti mladší než 16 let 3,50 euro. Prohlídka probíhá bez průvodce. K dispozici jsou vám informační materiály v několika světových jazycích (čeština mezi nimi bohužel není).