Francie

Zámky na Loiře IX: Luynes

led 13 2015

I tentokrát již devátém díle naší série článků o překrásných zámcích na Loiře si povíme něco o neméně nádherném zámku Luynes. Nachází se v obci se stejným jménem ve francouzském regionu Centre v údolí řeky Loiry.

Zámek Luynes byl postaven v 10. století nebo na počátku 11. století, z této původní stavby se však dochovalo jen velice málo nebo spíše téměř nic. Patřil baronům a pánům z Maille, na konci 11. století byl ale zámek zničen hrabětem z Anjou během konfliktů mezi rody Anjou a Touraine. Na začátku 12. století Luynes pánové z Maille obnovili. Později sehrál zámek důležitou roli během stoleté války. V 16. století se jeho majitelem stal Karel d’Albert, tehdejší vévoda Luynes.

Luynes

Zámek Luynes - autor: Myrabella - commons.wikimedia.org

Ve 12. století, kdy byl zámek znovu postaven, získal svůj vzhled, který spíše připomíná pevnost než honosné sídlo urozených pánů. To mu však na kráse neubírá, právě naopak. Ve 13. století ho pánové z Maille, tehdy nově baroni, také vybavili pohodlným a luxusním nábytkem. Za zámkem se navíc nachází krásné opečovávané zahrady ve francouzském stylu, tedy precizní bludiště z keřů a květinových záhonů. Za zmínku stojí také výhled ze zámku dolů na malebnou vesničku a řeku Loiru – zámek Luynes totiž stojí na skále. Vesničku si určitě nenechte ujít, je starobylá a narazíte v ní na pozůstatky starých řemesel a staveb.

V 19. století podstoupil zámek Luynes důležité rekonstrukce, díky kterým (spolu s péčí jeho pánů) se zachoval dodnes ve výborném stavu. Stále ho vlastní vévodové z Luynes.

Zámek můžete navštívit od dubna do září, kdy je otevřen veřejnosti, a to denně od 10 hodin do 18 hodin. Do překrásných interiérů plně vybavených dobovým nábytkem, bohatou galerií obrazů a tapisériemi se můžete podívat za 8 euro za dospělého a za poloviční cenu pro děti do 15 let. A nezapomeňte si užít také procházku v zahradách, výhled na vesničku a vesnici samotnou.