Francie

Zámky na Loiře VIII: Angers

pro 19 2014

V naší sérii článků, ve které si povídáme o překrásných zámcích na řece Loiře, budeme pokračovat dalším místem, které stojí za návštěvu. Tentokrát jím není zámek, ale hrad nacházející se ve městě Angers v západní Francii.

Už jsme si řekli, že francouzština nevidí rozdíl mezi zámkem a hradem, slovo chateau je označením pro oba typy staveb. Proto jsou mezi zámky na Loiře počítány i hrady. Jedním z hradů je i Angers, který leží ve francouzském departmentu Maine-et-Loire v regionu Pays de la Loire. Město bylo osídleno už v pravěku, později Angers získalo díky své strategicky výhodné poloze významné postavení.

Angers

Hrad Angers - autor: Tango7174 - commons.wikimedia.org

Historie hradu sahá až do 10. století, kdy si zde hrabě z Anjou nechal postavit pevnost. Ta byla později přebudována na hrad, ten původní byl však na počátku 12. století zničen a posléze znovu postaven v románském slohu. Ve 13. století byl hrad dobyt a zkonfiskován francouzským králem Filipem Augustem a od té doby zůstal ve vlastnictví francouzských králů. Ludvík IX. dodal hradu obranný charakter, který byl dále proměněn ještě v 16. století.  

Nás Čechy bude obzvláště zajímat, že sem roku 1464 zavítala družina Jiřího z Poděbrad, která byla na diplomatické misi a měla vyjednávat o mírovém sjednocení evropských států.

Hrad Angers leží na vyvýšeném místě, ze kterého shlíží na soutok řeky Loiry s řekou Maine. Hrad je vystavěn částečně v gotickém stylu, nese ale i prvky typické pro královské paláce. Hrad chrání 600 metrů dlouhé mohutné zdi ve tvaru pětiúhelníku.

Hrad má otevřeno denně od 2. května do 4. září od 9:30 do 18:30 a od 5. září do 30. dubna od 10 hodin do 17:30. Poslední vstup je možný 45 minut před zavírací dobou.

Dospělý zaplatí za vstupné 8,50 euro a studenti z jiných kontinentů než z Evropy od 18 do 25 let 5,50 euro. Děti do 18 let, evropští studenti od 18 do 25 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mají vstupné zdarma.