Francie

Francouzské město Tours

lis 21 2014

Francouzské město Tours patří k velmi oblíbeným turistickým cílům, nejen díky mnoha historickým památkám, ale také díky své starobylé atmosféře a jisté specifičnosti. Nachází se jen hodinu cesty od Paříže na břehu řeky Loiry.

Tours je městem umění, kultury a historie. Je známé hrázděnými domy, historickým jádrem, díky zámku, který patří mezi zámky na Loiře, katedrále a dalším významným stavbám. Jeho historie sahá do 14. století. Tours vzniklo během chaosu Stoleté války, když se tři malá města spojila dohromady, aby přežila válečnou vřavu. Největší slávu město zažilo v 15. a 16. století. Během druhé světové války však bylo bohužel mnoho památek poškozeno a dochovalo se jen málo z nich. Ty dnes svědčí o tom, jak krásné Tours bývalo.

Katedrála v Tours

Katedrála v Tours - autor: Parsifall - commons.wikimedia.org

Z památek si nenechte ujít katedrálu svatého Gratiena, která se začala stavět ve 12. století a dokončena byla až ve století 16. Kvůli tomu se tato překrásná stavba vyznačuje několika různými architektonickými slohy – románským, renesančním i gotickým.

Tam, kde dříve stávala bazilika svatého Martina z 5. století, která byla zničena za Velké francouzské revoluce, dnes bohužel najdete pouze věže – Věž s orlojem a Věž Karla Velikého. Na konci 19. století však byla postavena nová bazilika v neobyzantském stylu.

Dominantou Tours je zdejší zámek na Loiře, který je ve skutečnosti spíše hradem. Pro pořádek uveďme, že Francouzské slovo château označuje jak zámek, tak hrad. Francouzština mezi zámkem a hradem nedělá žádný rozdíl.

Kromě památek tu turisté naleznou také spoustu okouzlujících hospůdek, barů a restaurací. Pokud je krásný den, určitě oceníte procházku po mnohých příjemných promenádách města. Jestliže už tak hezky není, můžete chodit po památkách, zalézt někam do tepla, ochutnat něco dobrého z francouzské kuchyně nebo navštívit některé ze zdejších muzeí (například muzeum výtvarného umění, muzeum malby na sklo nebo muzeum řemesel). 

Přečtěte si další články s podobnou tématikou