Francie

Zámky na Loiře VII: Villandry

lis 13 2014

V našem seriálu o zámcích na Loiře pokračujeme již sedmým dílem, ve kterém si povíme o Villandry, překrásném zámku, který je proslulý svými unikátními zahradami.

Villandry je pohádkovým zámkem, který se nachází v povodí řeky Loiry a od počátku 20. století je soukromým majetkem movité rodiny Carvallo. Původně na jeho místě stál hrad postavený ve 12. století, ten však byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek na popud tehdejšího ministra financí francouzského krále, Jeana de Bretona. Jean de Breton dal vystavět také zámek Chambord, o kterém jsme v tomto seriálu již psali. Později byl Villandry několikrát přestavěn a renovován.

Největší změny se dočkalo okolí zámku poté, co jej odkoupila rodina Carvallo. Do té doby zde stály jen lesy, nyní se zde nachází chlouba Villandry. Zahrady jsou opravdu nádherné, opečovávané a upravené do posledního detailu. Rostou zde především květiny a různé bylinky či dokonce zelenina. Jednotlivé záhony jsou uspořádané do rozličně barevných geometrických obrazců a nachází se na třech různých terasách. Na horní terase je vodní příkop, pod ní je zeleninová terasa a dále jižní květinová okrasná zahrada.

Villandry

Zahrady ve Villandry jsou opravdu nádherné - autor: Guiguilacagouille - commons.wikimedia.org

Stejně jako prohlídku zámku si nenechte ujít ani procházku po zahradách, kde si můžete odpočinout nebo se jen tak nechat ohromit důmyslností zdejších zahradníků. Kromě květin, bylinek a různých křovin v tomto přírodním bludišti najdete také fontány, umělé skály a jeskyně, vodní nádrže, lipovou alej a pergoly. V obchůdku u zámku si také můžete zakoupit různé bylinky pěstované v zahradě nebo léčivé přírodní přípravky.

Zámek je pro návštěvníky otevřen po celý rok od 9 hodin do večera. Zavírací časy se liší podle období, pohybují se v rozmezí 17 až 19:30 hodin.

Vstupné do samotných zahrad vyjde dospělého na 6,5 euro, zlevněné vstupné pro studenty a děti od 8 let stojí 4,5 euro, děti mladší 8 let mají vstup zdarma. Audioprůvodce v několika jazycích si můžete zakoupit za 4 eura. Vstupné do zahrad i zámku stojí 10 euro pro dospělé, zlevněné vstupné stojí 6,5 euro.