Francie

Zámky na Loiře VI.: Chenonceau

říj 12 2014

Již šestý díl ze série článků o překrásných královských zámcích na řece Loiře vám představí Chennoceau, skvostný klenot mezi těmito honosnými sídly. Stejně jako ostatní zámky, které se nachází v údolí řeky Loiry, má návštěvníkům hodně co nabídnout.

Zámek Chenonceau leží na soutoku řeky Cher s Loirou poblíž vesničky stejného jména. Nachází se přibližně 240 kilometrů na jihozápad od Paříže. Je jedním z nejznámějších zámků na řece Loiře, a není divu, vypadá opravdu jako z pohádky. První zmínka o něm pochází z 11. století, ale zámek tak, jak ho můžete spatřit dnes, byl postaven v letech 1514 až 1522 na místě, kde předtím stál starý mlýn. Později se zámek rozrůstal a dnes se klene přes řeku.

Nejznámější a nejimpozantnější část zámku Chenonceau je právě ta, která leží na řece. Tuto část budovy podpírá několik pilířů a voda protéká skrz pět oblouků. Tyto mostní oblouky byly postaveny v letech 1556 až 1559 na návrh francouzského renesančního architekta Philiberta de l’Orme. O pár let později byla také přistavěna dvoupatrová galerie, kterou šlechta ráda využívala jako místo k společenským událostem a setkávání.

Chenonceau

Mostní oblouky zámku Chenonceau - autor: Ra-smit - commons.wikimedia.org

Zámek Chenonceau v sobě kombinuje pozdní gotické a raně renesanční architektonické prvky. Obklopují ho také rozsáhlé zahrady, které jsou pečlivě upravovány a přístupné veřejnosti. Díky své kráse je zámek Chenonceau druhým nejnavštěvovanějším zámkem ve Francii hned po Versailles. Od roku 1840 je pod ochranou francouzského ministerstva kultury.

Zámku se také někdy přezdívá „zámek šesti žen“, protože se v minulosti v jeho vlastnictví vystřídalo celkem šest ženských majitelek, mezi nimi byla i Kateřina Medicejská nebo Luisa Lotrinská.

Zámek má otevřeno po celý rok, otevírací hodiny se ale přizpůsobují roční době. V letní sezoně je například otevřeno od 9 hodin do 8 hodin večer, v červnu a září do půl osmé večer. Lístek si můžete zakoupit pouze do zámku včetně informační brožury (dospělý zaplatí 11 euro, děti a studenti 8,50 euro), do zámky s audioprůvodcem (15 / 12 euro), do zámku s informační brožurou a do muzea voskových figurín (13 / 10,50 euro) nebo do zámku s audioprůvodcem a do muzea voskových figurín (16 / 14 euro). Děti do 7 let mají vstup zdarma.