Francie

Zámky na Loiře V: Amboise

zář 22 2014

Náš seriál o zámcích na Loiře pokračuje již pátým dílem, ve kterém si řekneme něco o zámku Amboise. Zámek se nachází v malém městečku stejného jména a i v jeho okolí rozhodně není nouze o zajímavá místa, která stojí za návštěvu.

Amboise může působit jako obyčejné a poklidné městečko, opak je však pravdou. Toto místo má velice bohatou historii a také spoustu zajímavých památek. Amboise totiž patří mezi nejstarší města, která se nachází v údolí řeky Loiry, a má mnoho slavných obyvatel z minulosti – například panovníky Karla VIII., Ludvíka XI., Kateřinu Medicejskou či Františka I. Pobýval tu však také Leonardo da Vinci, který v Amboise strávil svá poslední léta.

Amboise

Zámek Amboise z pohledu od řeky - autor: Manfred Heyde - commons.wikimedia.org

Zámek v Amboise se nachází na srázu nad řekou Loirou. Mnozí ho považují za jeden z nejkrásnějších zámků ve Francii a není se čemu divit. Spojuje v sobě totiž francouzskou eleganci a pompéznost, v které si tolik libovali francouzští králové.

Pokud se rozhodnete absolvovat prohlídku zámkem, nahlédnete do mnohých luxusních komnat s gotickým či renesančním nábytkem a třeba i do ložnice, ve které spával král Jindřich II. Jestliže se ale budete kochat Amboise jenom zvenčí, pak určitě nevynechejte překrásné a pečlivě upravované zámecké zahrady, ze kterých je výhled na řeku Loiru.

Zajímavý je také takzvaný balkon oběšenců, který se stal svědkem krvavé francouzské historie. Roku 1560 byli protestanští Hugenoti potrestáni za svou vzpouru. Někteří byli vhozeni do v pytlech do řeky, druzí zabiti na tomto balkonu.

Nesmíte minout ani Kapli svatého Huberta, ve které je hrobka Leonarda da Vinciho.  Je to malá kaplička, ve které si kromě hrobky můžete prohlédnout i sochu da Vinciho a několik vitráží.

Můžete také zamířit do městečka na ochutnávky výborného kozího sýra, místního vína či lahůdky zvané foie gras, což jsou kachní játra naložené v sádle.