Francie

Zámky na Loiře IV: Chinon

zář 07 2014

V sérii článků o překrásných zámcích na francouzské řece Loiře se posuneme zase o kousek dál, tentokrát k dalšímu nádhernému skvostu – tentokrát ne přímo zámku, ale opevnění Chinon, které je také součástí soupisky UNESCO v rámci památek v údolí řeky Loiry.

Opevnění se nachází nad stejnojmenným městečkem Chinon ve střední Francii. Ačkoli se Chinon řadí mezi zámky na Loiře a bývá často na programu tematických zájezdů cestovních kanceláří, není to v pravém smyslu zámek a neleží na Loiře. Chinon je spíše hrad či mohutná pevnost a leží na řece Vienne, která se o kousek dál stéká s Loirou.

Pevnost měří na délku okolo čtyř set metrů a na šířku přibližně sedmdesát metrů. Její pevné zdi byly nezbytností, protože Chinon chránily v mnohých bitvách mezi Angličany a Francouzi během středověkých střetů. Kvůli ochraně stála pevnost na strategickém vyvýšeném místě.

Dnes už Chinon bohužel nezažijete tak, jak vypadal v minulých stoletích. Tehdy ho tvořily celkem tři samostatné pevnosti oddělené četnými příkopy. Ta nejstarší, Fort Saint Georges, se začala stavět už v 10. století, dnes však už neexistuje. Ve 12. století v ní dokonce žil a zemřel král Jindřich II. Dnešní nejzachovalejší dochované části Chinonu pocházejí ze 14. století.

Chinon

Pohle na pevnost Chinon z ulice - autor: Rensi - commons.wikimedia.org

Chinonu se také někdy přezdívá templářský hrad. To proto, že zde byli v roce 1308 vězněni templářští rytíři, které čekala smrt upálením. Dodnes se zachovaly nápisy a malby, které templáři vyryli do zdí, zatímco se nenávratně blížila jejich smrt.

Pevnost Chinon rozhodně stojí za návštěvu. Otevřená je po celý rok kromě vánočních svátků. Za vstupné pro dospělého zaplatíte 8,50 euro, za zlevněné vstupné 6,50 euro a děti do 11 let mají vstup zdarma.

Určitě si nenechte ujít ani prohlídku městečka Chinon, které je proslulé svou středověkou atmosférou. Tu umocňují starobylé dlážděné uličky a hrázděné domy. A pokud vám jméno Chinon něco říká, pak vězte, že právě zde se odehrál rozhovor Johanky z Arku s princem Karlem VII. O zahájení tažení Francií a osvobození města Orleans.