Francie

Provins - středověké městečko

srp 26 2014

Provins je jedním z těch francouzských městeček, které vás okouzlí svou historickou atmosférou. Město to sice není velké, zato v něm najdete několik významných památek, které jsou dodnes svědky dějin.

Provins se nachází ve francouzském regionu Île-de-France na severu střední části Francie. Je vyhlášené zejména svým středověkým vzhledem, který městečku v prosinci 2001 vynesl zapsání na seznam památek UNESCO.

Historie městečka Provins sahá až do raného středověku, kdy se zde usadili hrabata z Champagne. Provins vzniklo na křižovatce evropských obchodních cest, takže si brzy vysloužilo významné postavení na trhu a stalo se obchodním centrem. Tomu také odpovídal vzhled Provins – vše bylo uzpůsobené obchodníkům. Ulice byly široké, aby jimi mohli bez problémů projíždět povozy, stavěly se třípatrové domy pro obchodníky a jsou tu i náměstíčka, kde se konaly trhy.

Provins

Středověké hradby kolem Provins - autor: Pline - commons.wikimedia.org

Provins se pyšní zejména zachovalou středověkou architekturou, je tu více než padesát památek historické hodnoty chráněných státem. Určitě nepřehlédnete majestátní opevnění, které bylo kolem jádra městečka postaveno ve 13. století a které se táhlo v délce pěti kilometrů (dnes již pouze dvou). Zeď je vysoká až 25 metrů a je v ní vsazeno několik obranných věží a bran, to vše chránilo obyvatele uvnitř.

Další ze zajímavých památek je Caesarova věž, symbol moci hrabat z Champagne, která byla postavena na počátku 12. století. Při zhruba půlhodinové prohlídce si můžete prohlédnout interiéry, což ocení zejména zájemci o historii vojenství (dozvíte se, jak se zde v minulých stoletích žilo obráncům města), a nahoře vás čeká výhled na celé Provins. Vstupné stojí 4,30 euro pro dospělého a 2,80 pro dítě.

Zajímavé jsou také sklepní prostory, které byly ve 13. století využívány jako trh pod střechou nebo ke skladování zboží. V pozdějších stoletích sloužily ke skladování desátek čili daní z úrody. Dnes je zde výstava, která vám poodhalí obchodní a kupeckou historii Provins. Vstupné je stejné jako v případě Caesarovy věže.

Při prohlídce města si nenechte ujít ani skvostné kostely Saint-Quiriace Collegiate, Saint Ayoul, Notre-Dame-du-Val se zvonicí, Sainte-Croix či františkánské opatství.