Francie

Zámky na Loiře III.: Blois

srp 21 2014

Po zámcích Château de Sully-sur-Loire a Chambord se v této sérii článků přesuneme k dalšímu z překrásných královských sídel na řece Loiře. Na řadě je zámek Blois, na kterém svého času nepobýval jeden, ale hned několik francouzských panovníků.

Zámek Blois se nachází na severním břehu řeky Loiry ve francouzském správním obvodu Loir-et-Cher přímo v srdci stejnojmenného města Blois. Je pravidelnou zastávkou poznávacích zájezdů nejen díky své kráse a luxusu, je zajímavý tím, že býval oblíbenou rezidencí sedmi francouzských králů a deseti královen a stal se dějištěm několika dějinných událostí.

Blois

Známé spirálovité schodiště na zámku Blois - autor: Christophe Finot - commons.wikimedia.org

Zámek Blois je postaven (stejně jako Chambord) v několika různých stylech, převládají však renesanční prvky. Zámek totiž vznikal po několik století, během nichž postupně měnil podobu. Stavba začala ve 13. století a trvala až do 17. století, kdy kolem hlavního nádvoří přibývalo několik budov, které dnes tvoří celý komplex.

Na zámku se postupně vystřídalo několik francouzských králů – mezi nimi byl Ludvík XII., František I., Jindřich III., Jindřich IV. či Gaston Orleánský. Každý z nich vtiskl podobě zámku něco specifického, ať už jsou to prvky gotiky, italské architektury nebo stavba slavného spirálovitého schodiště, které dnes patří mezi nejobdivovanější dekorace zámku.

Francouzská revoluce přinesla zámku Blois temné časy. V té době chátral, byl vypleněn příznivci revoluce, sbírky umění byly rozkradeny. Nakonec byl zámek určen k demolici, k čemuž naštěstí nedošlo (našel své uplatnění jako ubytovna pro vojáky). V polovině 19. století zařadil král Ludvík Filip Blois na seznam památek, došlo k restauraci zámku, který se tak přeměnil na muzeum.

Vstupné na prohlídku zámku vyjde dospělého na 9,80 euro a děti od 6 do 17 let na 5 euro. Je také možné navštívit světelnou show, kterou lze shlédnout od dubna do září, porozhlédnout se v některém z přilehlých muzeí nebo se projít v parku obklopujícím zámek. V blízkosti zámku Blois se také nachází kouzelnické muzeum Houdiniho.