Francie

Zámky na Loiře II: Chambord

srp 21 2014

V druhém díle série, která se zaměří na zámky na Loiře, se podíváme na další z pohádkových romantických sídel. Je jím Chambord, královský zámek ze 16. století, který je zapsaný na seznamu chráněných památek UNESCO.

Chambord je honosným luxusním sídlem barvy mramoru, který si nechal postavit francouzský panovník František I. v první polovině 16. století (stavba probíhala v letech 1519-1547 a pracovalo na ní přes 1800 dělníků). Zámek se nachází poblíž města Blois a leží na řece Casson, která je přítokem Loire. Chambord patří mezi největší a nejznámější ze zámků na Loiře. Je postaven ve stylu vrcholné renesance, inspirovaný dílem Leonarda da Vinciho, který však zemřel krátce před samotným zahájením stavby.

Chambord

Zámek Chambord - autor: Thomas Steiner - commons.wikimedia.org

O jeho luxusu se můžete přesvědčit na vlastní oči při prohlídce, při které vás naštěstí nevezmou do všech 440 místností či po 80 schodištích. V zámku je také celkem 365 krbů a každý má svůj komín. Raritou je také dvouspirálovité schodiště a střecha, ze které kouká obrovské množství komínů a věžiček. Nechybí ani honosný nábytek, obrazárny s bohatou sbírkou pláten a také divadlo, kde se šlechta bavila.

Původně měl zámek sloužit jako lovecké sídlo, František I. tu však za svého života moc času nestrávil a zemřel v roce dokončení stavby. Chambord byl poté opuštěný a dlouhá léta chátral. V 18. století sloužil jako kasárna, během 19. století jako polní nemocnice. Během druhé světové války zde byly uloženy sbírky umění z pařížského Louvru.

Chambord je obklopen překrásnou přírodou. Jako původní lovecký zámek ho obklopuje park s lesy, jezery a zámeckou oborou, ve které dodnes chovají jeleny, srnce a divoká prasata.

Vstupné do zámku činí 11 euro. Chambord si můžete projít sami po vlastní ose nebo využít prohlídek s průvodcem. A nachází se tu i restaurace a obchod se suvenýry.