Francie

Zámky na Loiře I.: Château de Sully-sur-Loire

srp 13 2014

Zámky na Loiře patří mezi nejkrásnější zámky světa. Oblast v povodí francouzské řeky Loiry láká mnohé k objevováním těchto kouzelných staveb s neopakovatelnou a romantickou atmosférou. V této sérii článků si něco řekneme o každé z nich. První na řadě je Château de Sully-sur-Loire.

Zámek Château de Sully-sur-Loire byl původně hradem, ale později byl přestavěn tak, aby sloužil jako panské sídlo. Ačkoli je označován jako zámek, stále svou stavbou trochu připomíná hrad, což mu dodává na zajímavosti. Nachází se ve francouzské obci Sully-sur-Loire u stejnojmenného městečka, které leží na řece Loiře.

Château de Sully-sur-Loire

Château de Sully-sur-Loire - autor: Jackogamer - commons.wikimedia.org

Zámek sloužil především jako sídlo vévody ze Sully, který býval na přelomu 16. a 17. století ministrem Jindřicha IV. Francouzského, a později jeho potomků. Château de Sully-sur-Loire byl zamýšlený jako pravý opevněný hrad na řece (leží kompletně na vodě, s pevninou ho spojuje most), který měl přestát potenciální útoky nepřátel. Jeho majitelé k němu postupně v průběhu let nechali přistavět donjony neboli čtyři obranné věže, dále takzvaný Petit Château čili Malý zámek z 16. století.

Na počátku 17. století se Château de Sully-sur-Loire dostal do rukou vévody ze Sully, který nechal zvětšit zahradu, pevnost samotnou nechal částečně přestavět a zesílil opevnění, aby chránilo přilehlé město před povodněmi. Zámek zůstal ve vlastnictví rodiny Sullyových až do roku 1942, kdy se dostal do správy departmentu Loiret, který také zahájil rozsáhlé rekonstrukce a každoročně zde pořádá červnový hudební festival.

Zámek Château de Sully-sur-Loire samozřejmě můžete navštívit, má otevřeno od února do prosince většinou každý den kromě pondělí. Vstupné vás vyjde na 7 euro za dospělého (8 euro i s průvodcem) a 3,50 euro za dítě starší šesti let, mladší mají vstup zdarma.

Kromě zámku samotného, kde můžete obdivovat krásné interiéry plné uměleckých cenností, lze také zavítat do rozlehlého parku obklopujícího zámek. Je to ideální místo k odpočinku.