Francie

Aix-en-Provence - univezitní město v Provence

čec 23 2014

Francouzská Provence je proslulá levandulovými políčky, voňavými mýdly a parfémy i dobrým vínem. Jsou tu však také velmi atmosférická místa, která stojí za vidění. Jedním z nich je i univerzitní městečko Aix-en-Provence.

Aix-en-Provence se nachází na jihu Francie v regionu Azurového pobřeží. Leží asi jen 30 kilometrů na sever od přístavu Marseille. Přes dvacet procent obyvatelstva tvoří studenti, je jich tu zhruba třicet tisíc. Nejen díky bohaté studentské kultuře a životnímu stylu je Aix-en-Provence je příjemným místem pro výlet.

Městečko se pyšní bohatou historií. Osídleno bylo už 2000 let před naším letopočtem Kelty a 1200 let před naším letopočtem se tu usídlili i Římané - kvůli termálním pramenům zde vzniklo římské město. V období středověku a rozmachu křesťanství bylo Aix-en-Provence povýšeno z biskupství na arcibiskupství a plnilo významnou funkci jako politické centrum regionu.

Aix-en-Provence

Cours Mirabeau, známá ulice s platany - autor: Georges Seguin - commons.wikimedia.org

První univerzitu zde v roce 1409 založil Ludvík II. z Anjou a Aix-en-Provence se stalo také kulturním a uměleckým centrem. Později byla Provence připojena k francouzskému království a městečko začalo postupně ztrácet své významné postavení. Dnes je Aix-en-Provence univerzitním městem, které je známé pro svou moderní univerzitu a výzkumu na poli výpočetní techniky.

Některé střípky z historie se zachovaly a vy si tak můžete prohlédnout několik zajímavých památek. Určitě nevynechejte nejstarší část města s katedrálou, věží s orlojem, starou antickou cestou a trosky středověkých hradeb. Katedrála Saint-Sauveur je zajímavou kombinací tří různých slohů – románského, gotického a barokního. A velmi oblíbený je také „zelený tunel“, alej vzrostlých platanů Cours Mirabeau, která sloužila jako dvůr pro kočáry. Potkáte tu spoustu pouličních umělců, drahých butiků i obchodů.

Městečko proslulo také jako rodiště slavného malíře Paula Cézanna. Pokud narazíte na zlaté dlaždice s písmenem C, ocitnete se na místech, která Cézanne navštěvoval nejčastěji. Můžete navštívit i jeho ateliéry.