Francie

Vítězný oblouk v Paříži

čen 23 2014

Patří mezi nejznámější památky ve francouzské metropoli Paříži, kterou si žádný turista nenechá ujít. Nachází se v samotném srdci tohoto krásného a elegantního města na konci hlavní pařížské třídy Champs-Elysées. Ano, řeč je o Arc de Triomphe de l’Étoile neboli Vítězném oblouku.

Vítězný oblouk je pompézní stavba vysoká padesát metrů, která je bez problémů snadno vidět z vrcholu Eiffelovy věže. Oblouk je bohatě zdobený především vojenskými výjevy. Dal ho postavit slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte jako symbol své moci a připomínku vítězství v mnohých bitvách. Stavitelé ho budovali od roku 1806 do roku 1836 uprostřed náměstí Charles de Gaulle v místě, z kterého se dnes rozbíhá na všechny světové strany dvanáct širokých pařížských tříd.

Ve spodní části Vítězného oblouku si můžete prohlédnout známý reliéf Napoleonův triumf, který oslavuje vrcholný rozkvět napoleonovy říše po podepsání vídeňské smlouvy roku 1810. O kousek výše je další reliéf znázorňující vítězství Napoleona nad Turky v bitvě roku 1799. Podobných reliéfů s vyobrazením slavných vítězství Napoleona je Vítězný oblouk plný.

Vítězný oblouk 448x298

Vítězný oblouk v celé své kráse - autor: O49441392 - commons.wikimedia.org

Kromě toho, že je Vítězný oblouk obdivovanou historickou památkou, stal se v minulosti (a zůstává i v současnosti) dějištěm významných událostí. Roku 1840 pronesli obloukem během pohřebního průvodu zesnulého Napoleona Bonaparte do Invalidovny, v roce 1885 se zde francouzský lid mohl rozloučit se zesnulým spisovatelem Victorem Hugem a v roce 1944 právě zde slavili Francouzi osvobození. Dnes se zde často pořádají různé slavnosti a vojenské přehlídky.

Vítězný oblouk si můžete obejít a prohlédnout ze všech stran, přístupné je také místní muzeum a vyhlídková terasa na vrcholu oblouku. Výhled z terasy je okouzlující, uvidíte jak moderní část Paříže včetně La Défense a třídy Champs-Elysées, tak i její starší části, což je vždy zajímavé porovnání. Plné vstupné vás vyjde na 9,50 euro. Večer je Vítězný oblouk nasvícený sytými barvami, takže se vyplatí být v jeho blízkosti i po setmění.