Francie

Historická vesnička Les Baux-de-Provence

čen 22 2014

O Les Baux-de-Provence se říká, že je to jedna z nejkrásnějších vesniček ve Francii. Najdete ji na jihu Francie ve správní oblasti Bouches-du-Rhône, kde leží na skalní plošině s nádherným výhledem do krajiny. Nad vesničkou stojí hrad, který je pro turisty velmi lákavý.

Z vesničky Les Baux-de-Provence dýchá historie. Starobylé centrum je plné úzkých uliček tísnících se mezi kamennými domy, které vás vedou stále výše a výše, až dorazíte k hradu. Této staré části se říká mrtvé město, nenechte se ale zmást, pravděpodobně tu narazíte na davy turistů, pokud tedy nepřijedete v nějakou strategickou dobu, abyste se jim vyhnuli. Ve mrtvém městě si nenechte ujít kapli svaté Kateřiny, zdejší věž, ze které je nádherný výhled do krajiny, pozůstatky staré pekárny nebo dům vytesaný do skály.

Les Baux de Provence 448x336

Pohled na vesničku a hrad - autor: Kim - commons.wikimedia.org

Místo, na kterém dnes vesnička stojí, již v dobách minulých poskytovalo velmi výhodnou strategickou polohu zejména díky skále, jež se tyčí nad krajinou a poskytuje výhled do okolí. Není tedy divu, že byla tato oblast osídlena již od pravěku. O hradu, který se nachází nahoře nad vesničkou, však první písemné doklady pochází až z 10. století. Hrad se později stal majetkem pánů s příjmením Les Beaux.

Během vlády hrabat z Baux, která mimochodem nebyla zrovna mírumilovná, se hrad postupně měnil. Byly zde vybudovány obranné věže, různé hospodářské budovy, domy pro sloužící a také kaple svaté Kateřiny, která se dochovala dodnes. V 17. století zemřela Alice z Baux, poslední tohoto jména, a od té doby hrad střídal majitele a z dob jeho slávy dnes zbyla pouze připomínka. Ve vesnici pod hradem žilo stále méně lidí – v 18. století to bylo zhruba šest tisíc obyvatel, dnes jen kolem tří set. Právě proto se Les Baux-de-Provence začalo nazývat mrtvým městem.

V současnosti vesnička ožívá především díky turistice – ročně ji navštíví až dva miliony návštěvníků. Zavítat sem můžete i vy, v sezoně je hrad otevřený až do večera a za vstupné zaplatíte 8 euro za dospělého a 6 euro za snížené vstupné.