Francie

Jezero Sainte-Croix

kvě 23 2014

Tyrkysově modrá voda a nádherná příroda, která jezero obklopuje, láká každoročně turisty ze všech koutů světa. Sainte-Croix ve francouzském Provence je dalším pozoruhodným místem, které byste si na cestách tímhle koutem Francie neměli nechat ujít.

Jezero Sainte-Croix neboli jezero Svatého kříže vzniklo na řece Verdon a uzavírá Verdoňský kaňon (o něm jsme se rozepsali v tomto článku), takže v jeho okolí je toho také hodně k obdivování i k sportovnímu či relaxačnímu vyžití. Najdete tu hotely, restaurace i campy a velké množství sportovních klubů, kde vám rádi zapůjčí vybavení.

Jezero Sainte-Croix vzniklo přehrazením řeky Verdon, tedy té, která vyhloubila Verdoňský kaňon. První nápad přehradit řeku se objevil už v roce 1908, nicméně jezero vzniklo až o několik desítek let později. Jeho vznik s sebou totiž nesl spoustu problémů, například by se musely zatopit dvě obce Salles sur Verdon a Bauduen, což se samozřejmě nelíbilo místním, kteří se stavbě přehrady zarputile bránili. A jejich domovy se jim podařilo zachránit.

Jezero Sainte-Croix

Tyrkys jezera Sainte-Croix - autor: Joseph Plotz - commons.wikimedia.org

Dlouhých šedesát let trvalo, než se Francouzi začali ve stavbě opravdu angažovat a jednat o ní. Byla postavena až v roce 1973, a to tak, aby obě zmíněné obce zůstaly netknuté. Dnes má jezero Sainte-Croix výměru přes dvacet dva kilometrů čtverečních a patří k největším jezerům ve Francii. Kromě jeho obliby mezi rekreanty a turisty také každoročně vyprodukuje 150 milionů kWh, slouží k zavlažování a je zásobárnou pitné vody.

Pokud budete mít dostatek času, určitě neváhejte a projděte se po krásné písčité pláži a zaplavejte si v úchvatně zbarvené vodě. Využít můžete také služeb místních klubů a vyzkoušet si windsurfing, jízdu na kanoích, kajacích a šlapadlech, plachtění nebo dokonce rybaření. Nebo zavítejte do jedné ze tři vesnic, které jezero obklopují – Bauduen, Sainte-Croix-du-Verdon a Les Salles-sur-Verdon. A samozřejmě ani Verdoňský kaňon si nesmíte nechat ujít.