Francie

Verdoňský kaňon

kvě 21 2014

Verdoňský kaňon patří k místům, která byste rozhodně neměli minout, míříte-li za krásami francouzské Provence. Tento kaňon rozhodně patří k tomu nejkrásnějšímu, co může tato část Francie nabídnout.

Zvláště milovníci přírody a dech beroucí krajiny si přijdou na své, protože Verdoňský kaňon je opravdu úžasná podívaná. Nabízí pohledy do panenské přírody plné skal a zeleně a hluboko dole se vlní říčka s tyrkysově modrou vodou. Verdoňský kaňon navíc patří k největším v Evropě, takže za krásnými kaňony nemusíte do Grand Canyonu nebo Číny.

Verdoňský kaňon vznikl působením řeky Verdon, po které je také pojmenovaný. Řeka vyhloubila padesát kilometrů dlouhý kaňon, který se táhne od obce Castellane až k jezeru Sainte-Croix a v některých místech dosahuje hloubky až sedm set metrů. Řeka Verdon, jejíž mnoha leté působení vytvořilo strmé skalní stěny s přírodními jeskyněmi, se nakonec vlévá po sto sedmdesáti pěti kilometrech do řeky Durance.

Verdoňský kaňon

Verdoňský kaňon - autor: Ballista - commons.wikimedia.org

Zbarvení řeky Verdon patří k neodmyslitelné poetice kaňonu. Tyrkysově zelenou barvu vodě dodává velké množství fluoru a řas, není divu, že se jí přezdívá Zelený dar. Také jezero Saint-Croix, které je jednou z pěti přehrad vytvořených na řece, převzalo tuto barvu.

Kromě kochání se přírodou kaňonu (třeba z jedné z mnoha vyhlídkových plošin kolem silnice) a objevování různých turistických tras však můžete využít také spoustu sportovních příležitostí. Dobrodružnější povahy si mohou vyzkoušet paragliding a podívat se na kaňon z ptačí perspektivy. Další z možností je projet si Verdoňský kaňon na kolech po mnohých označených cyklotrasách – z tras různé náročnosti si určitě vyberete. Nebo si můžete vyzkoušet sportovní lezení – dostanete se tak na místa, kam byste se jinak nedostali, stačí jen využít nabídky mnoha zdejších horolezeckých klubů. Dále stojí za vyzkoušení feratty, a pro ty, kteří se raději drží při zemi, jsou k dispozici lodě, šlapadla, kanoe, rafting a dokonce i nabídka projížďky kaňonem na hřbetu koně.