Francie

Štrasburk - mix francouzské a německé kultury

kvě 21 2014

Jednou německé město, pak zase francouzské. Štrasburk má rozhodně bohatou a zajímavou historii, která dělá z tohohle města velmi příjemné místo k náštěvě. Pojďme si o tomto alsaském skvostu říct něco víc.

Štrasburk je hlavním městem Alsaska. Leží téměř na hranicích Francie s Německem, a jelikož se v minulosti často posouvaly hranice obou států, město se jednou nacházelo v Německu a podruhé zase ve Francii, přičemž obě rozdílné evropské kultury na něm zanechaly své specifické prvky. Dodnes tu můžete ochutnat jak jídla typická pro francouzskou kuchyni, tak třeba německé knedlo zelo. Přírodní hranici mezi oběma státy tvoří řeka Rýn, která protéká východní částí města.

Dnes patří Štrasburk mezi velmi důležité sídlo mnoha institucí, ze kterých se ovlivňuje osud Evropy. Ano, sídlí zde i Evropská Unie. Kromě toho je Štrasburk také rájem pro turistické nadšence, protože v sobě ukrývá mnoho překrásných a atmosférických míst společně s významnými historickými památkami.

Štrasburk

Čtvrť Malá Francie má své kouzlo - autor: Ignaz Wiradi - commons.wikimedia.org

Rozhodně si nenechte ujít takzvanou Malou Francii, Petite France, což je čtvrť známá pro své typicky německé hrázděné domy ze 17. století, je plná spletitých křivolakých uliček, které stojí za to projet třeba na kole. Táhne se okolo řeky Rýn. Pokud chcete nasát idylickou atmosféru a posedět v některé z kaváren, pak je pro vás Malá Francie jako na míru.

Nejznámější památkou je určitě gotická katedrála Notre Dame neboli katedrála Panny Marie  z 11. století, která je sto čtyřicet dva metrů vysoká a postavená podle nejlepších gotických zásad. Je podobná své jmenovkyni v Paříži, patří mezi nejvyšší katedrály a můžete si v ní prohlédnout i původní vitráže ze 13. století.

Zajímavou stavbou je také Rohanský palác, zámek z 18. století, který slouží také jako muzeum. Jsou v něm vystavené umělecké sbírky a archeologické nálezy z okolí Štrasburku. Na počátku 19. století se o tento palác zajímal sám Napoleon, který ho dal zrestaurovat po vyplenění během Francouzské revoluce.