Francie

Centre Pompidou

kvě 15 2014

Rodilými Pařížany zatracovaná, milovníky moderního umění vychvalovaná. Podivné, potrubí přípomínající budově na náměstí Georges Pompidou nikdo neupře, že poutá pozornost. Ať už si ji chcete prohlédnout jen zvenčí nebo si zajít dovnitř na některou z výstav, rozhodně to za to stojí.

Centre Pompidou neboli Pompidouovo centrum je moderní stavbou, kterou v roce 1977 dokončili architekti Richard Rogers a Renz Piano. Dříve na jejím místě stávala starobylá čtvrť Beaubourg, a tak také místní někdy Pompidou nazývají. V blízkosti nenajdete vyšší budovu, takže Centre Pompidou se opravdu nedá přehlédnout (na výšku měří 42 metrů). To však na ní tak pozoruhodné není, je to spíše její vzhled, který bije kolemjdoucí do očí.

Moderní architektura ve stylu hi-tech propůjčila Centre Pompidou neopakovatelné vzezření. Ačkoli by se mohlo zdát, že poněkud výstřední vzhled budovy je jen na okrasu a má šokovat, není to pravda. Vše slouží svému účelu. Barevné potrubí je nejnápadnějším prvkem celé budovy (kvůli němu také mnozí přirovnávají Pompidou k ropné rafinérii) – modré roury jsou klimatizačním potrubím, zelené rozvádí vodu a žluté pak elektřinu. Nápadné je také vnější schodiště, které vede návštěvníky jakýmsi tubusem až na terasu, z které je krásný výhled na Paříž.

Centre Pompidou

Centre Pompidou v noci - autor: Jorge Royan

Vnitřní prostrory Centre Pompidou ocení zejména milovníci umění. Jsou zde vystavené stálé expozice moderního umění a kultury, které se nachází ve čtvrtém a pátém patře (většina z nich pochází z let 1905 až 1960). Pak tu ještě narazíte na příležitostné výstavy, ty se nachází v prvním a šestém patře. Kromě toho můžete navštívit knihovnu. Pomoc hledejte v informačním centru.

A jaká mistrovská díla si lze v Pompidou prohlédnout? Určitě budete znát slavného ruského malíře Marca Chagalla, francouzského malíře Henri Matisse nebo třeba George Braguea a Joan Miró.

Centre Pompidou má otevřeno denně od 11 do 21 hodiny. Za vstup zaplatíte 12 euro za dospělého, 9 euro za návštěvníka ve veku 18-25 let a návštěvníci mladší 18 let mají vstup zdarma. První neděli v měsíci platí akce vstupu zdarma pro každého. Pokud chcete jen na terasu, bude vás to stát 3 eura.