Francie

Pařížské katakomby

kvě 11 2014

Paříž patří mezi nejkrásnější města světa, přesto však má i jinou podobu, která je skrytá očím turistů. Pod úrovní města se totiž nachází katakomby, které se pyšní dlouhou historií. Pojďte se s námi podívat pod zem a poznat Paříž tak trochu jinak.

Vznik pařížských katakomb se datuje až do starověku, tehdy Římané dolovali na území dnešní Paříže kamení. Během 18. A 19. století  se katakomby začaly formovat do podoby, jak jsou k vidění dnes. Tehdy se kvůli rychle rozrůstajícímu městu a vznikající městské zástavbě rušily hřbitovy, a tak se ostatky (například z Hřbitova neviňátek) více než šesti milionů lidí přesunuly pod Paříž. Pokaždé, když se setmělo, převážely vozy lidské kosti do bývalých lomů a doprovázely je zpívající kněží.

V současné době tvoří pařížské katakomby několik set kilometrů spletitých chodeb, které se nachází v hloubce až dvacet metrů pod městem. Z toho jsou asi dva kilometry z nich zpřístupněny veřejnosti, právě ty uvidíte, jestli se rozhodnete pro prohlídku.

pařížské katakomby

Pařížské katakomby jsou spíše pro otrlé - commons.wikimedia.org

Katakomby vám poskytnou poněkud mrazivý, leč atmosferický zážitek. Stěny jsou totiž od stropu až po podlahu plné lidských kostí a lebek (představte si více než šest milionů koster rozložených na jednotlivé kosti). Prohlídka trvá tři čtvrtě hodiny a nachodíte během ní dva kilometry.

Vstup do pařížských katakomb najdete uprostřed Place Denfert-Rochereau na adrese 1 avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy (vystoupíte ve stanici metra RER Denfert-Rochereau) v poněkud nenápadném zeleném domku na kraji parku. Připravte se na dlouhou frontu a určitě si nezapomeňte vzít dobré boty a teplé oblečení (v katakombách je 14 stupňů).

Otevřeno je každý den kromě pondělí a státních svátků od 10:00 do 17:00, přičemž lístky si můžete koupit nejpozději v 16:00. Vstupné vás vyjde na osm euro pro dospělého, 4 euro pro mládež od 14 do 26 let a děti do 13 let mají vstup zdarma. Máte také možnost zakoupit si audioprůvodce v angličtině či jiných světových jazycích za tři eura.