Francie

Skleněná pyramida

dub 09 2014

Skutečné pyramidy uvidíte v Egyptě, ovšem i v Paříži je k vidění jedna nezvyklá pyramida. Jedná se o skleněnou pyramidu, kterou uvidíte před vchodem do slavného Louvru.


Trochu moderny
Skleněná pyramida je opravdu moderní stavbou, která na začátku svého vzniku vzbudila nemalé vášně a protesty. Obyvatelé Paříže si však na skleněnou pyramidu zvykli a nyní je již nedílnou součástí galerie Louvre.


Vznik pyramidy
Vznik pyramidy se datuje do roku 1989, kdy město nad Seinou žilo dvousetletým výročím francouzské revoluce. V této době byl francouzským prezidentem François Mitterrand, který chtěl dát hlavnímu městu nějaký pěkný dárek. Mělo to být něco podobného jako Eiffelovka. Něco, co si každý návštěvník Paříže bude pamatovat a navždy spojovat s Paříži. Z tohoto důvodu si prezident k sobě pozval amerického architekta, který se jmenoval I.M. Pei. Ten pak vymyslel futuristický návrh v podobě pyramidy ze skla a oceli.

paříž 009

Vchod do Louvru foto Černý tulipán


Novátorská stavba jen částečně
Mnohé možná překvapí, že Peiův návrh nebyl tak úplně novátorský, jak by se mohlo jevit. V minulosti existovaly stavební plány na výstavbu barokní pyramidy na stejném místě, kde dnes stojí pyramida ze skla a oceli. Americký architekt jen pozměnil dříve navrhovaný návrh a změnil pouze stavební materiály. Namísto kamene se mělo stavět ze skla a oceli. Tento návrh skutečně vyhrál, takže před Louvrem vznikla moderní stavba, která byla narozeninovým dárkem od francouzského prezidenta François Mitterranda. Již dnes můžeme říci, že skleněná pyramida patří k dalším nezapomenutelným symbolům Paříže podobně jako Eiffelova věž.


Technické informace
Na závěr dodejme několik technických informací o stavbě. Na výšku měří skleněná pyramida 20,6 metrů, její strana pak měří 35 metrů. Skleněná pyramida slouží jako netradiční vchod do Louvru, takže pokud člověk stojí několika hodinou frontu na lístky, pyramidu si v klidu může dlouhé hodiny prohlížet. Pokud se dostanete dovnitř muzea, narazíte na další pyramidu, která se jmenuje La Pyramide Inversée. Tato další skleněná pyramida je rovněž dílem architekta I. M. Peie. Jde o pyramidu, která je netradičně obrácená vzhůru nohama, tedy špicí k zemi. Pohled na obrácenou pyramidu je velmi neobvyklý, protože krásným způsobem odráží oblohu.

Komentáře   

 
Návštěva
+1 #1 Návštěva 2014-05-19 15:05
Já tady mám taky jednu pěknou fotečku, když jsme byli v Louvre. Každopádně i okolí je nádherné.

Citovat