Francie

Pařížská letiště

dub 06 2014

Paříž má hned několik letišť, nicméně největším letištěm je letiště Charlese de Gaulla, který bylo pojmenováno po někdejším francouzském prezidentovi. Letiště Charlese de Gaulla je situované třicet kilometrů od Paříže.


Moderní letiště s třemi terminály
Letiště Charlese de Gaulla má dva moderní hlavní terminály a jeden menší, který je určen pouze pro charterové lety. Všechny tři terminály jsou propojeny autobusy.

paříž 169

Letiště Charlese de Gaulla foto Černý tulipán


Z letiště Charlese de Gaulla do centra města
Z mezinárodního letiště Charlese de Gaulla se do Paříže dostanete taxíkem, vlakem nebo autobusem. Pokud si zvolíte autobusovou přepravu, tak vězte, že autobusy jezdí z letiště každých dvanáct minut. Do centra Paříže se autobusem dostanete cirka za čtyřicet minut. Cesta autobusem je pohodlná, ale během dopravní špičky čekejte, že autobus může do centra Paříže jet více než uváděných čtyřicet minut.
Pokud hodláte z letiště Charlese de Gaulla do Paříže jet příměstským vlakem, vyhledejte si v terminálu CDG2 vlak TGV či vlak RER. Vlaky jezdí velmi často a jsou velmi rychlé, takže v centru Paříže jste za pouhých třicet pět minut. Vlaky z letiště jezdí do stanici Gare du Nord, kde se nachází taktéž stanice pařížského metro.

paříž 170

Informační tabule na letišti foto Černý tulipán


Letiště Orly
Dalším pařížským letištěm je letiště Orly, které je vzdálené od Paříže patnáct kilometrů. Letiště Orly, které bylo otevřeno již v roce 1932, má dva terminály.
Terminál Ouest je používán pro domácí lety, terminál Sud je pro změnu využíván pro mezinárodní a charterové lety. Mezi oběma terminály funguje kyvadlová doprava. Z letiště Orly se můžete do centra Paříže dostat taxíkem, vlakem nebo autobusem. Cesta autobusem trvá zhruba třiceti minut. Autobusy vás zavezou do stanic Les Invalides a Gare de Montparnasse. Cesta vlakem do centra Paříže je s jedním přestupem, protože nejprve musíte jet malým vláčkem, který vás pohodlně dopraví ke stanici s názvem Pont de Rungis. Tam přestoupíte na linku C a vlakem RER se dostanete do Gare d´Austerlitz. Tento vlak jezdí každých patnáct minut a cesta do centra Paříže vám zabere zhruba dvacet pět minut. Nejpohodlnější dopravu z letiště do centra Paříže zajišťují pochopitelně pohodlné a rychlé taxíky, které jsou ovšem značně drahé.